19 Bij rampen in het Caraïbische gebied komen de Fokker F-27 Maritimes van 336 Squadron direct in actie gebruikt, wordt het doelmatiger gevonden deze onder te brengen bij 300 Squadron op Soesterberg. Op 19 juni verlaten de laatste Alouettes Gilze-Rijen en vliegen terug naar Soesterberg. De eerste twee AH-64D Apaches arriveren op 7 juli in de haven van Antwerpen, waar ze vlieggereed worden gemaakt. Op 13 juli landen deze kort na elkaar op Gilze-Rijen. Als eerste eenheid die met de AH-64D Apache zal gaan vliegen, wordt 302 Squadron op 15 september gereactiveerd Op 21 september raast er wederom een orkaan, Geor ges, door het Caribische gebied. Voornamelijk Porto Rico en de Dominicaanse Republiek moeten het ont gelden, maar ook Saba en St. Eustatius komen er niet ongeschonden vanaf. Ook nu weer is 336 Squa dron direct actief op transportgebied. Vanuit Neder land vertrekt een KDC-10 met 15 ton hulpgoederen. In november teistert de orkaan Mitch Honduras. Op 5 november wordt een KDC-10 naar het rampgebied gedirigeerd met o.a. honderd mariniers. Een dag later vertrekt ook de C-130 Hercules G-275, die na vele hulpvluchten op 17 november weer terug is op Eindhoven. Ook in Nederland is het zwaar weer: eind oktober is er tengevolge van zware regenval veel waterover last, met name in de noordelijke provincies. Op Soesterberg staat een detachement Chinooks, Cougars en Bö 105's 24 uur per dag paraat. Ook nu worden door RF-16's de bedreigde gebieden bewaakt. Door de opgelopen spanningen rondom Kosovo ver trekken op 13 oktober de eerste vier van in totaal acht MLU F-16's van 322 Squadron naar Villafranca. Nadat blijkt dat het overeengekomen bestand re delijk werd nageleefd, keren de toegevoegde MLU F-16's terug naar Leeuwarden. 1999 Begin januari verhuist het F-16 detachement van Villafranca naar Amendola. Tengevolge van de opgelopen spanning arriveren op 21 januari drie MLU-F-16 op Amendola, twee dagen later gevolgd door niet opgewaardeerde vijf F-16's, zodat het detachement naar zesentwintig F-16's gaat. Medio januari worden drie Chinook helikopters ge legerd bij Skopje in Macedonië. Zij hebben de taak, in geval van nood, OVSE-waarnemers uit Kosovo te evacueren. Op 5 maart arriveert de laatste nieuwe CH-47D, de D-105, op Soesterberg. De oorlog boven Klein Joegoslavië begint: om 20.30 uur op 24 maart starten vier MLU F-16's voor het uitvoe ren van een fighter sweep. Tijdens deze vlucht wordt door de J-063 een Servische MiG 29 Fulcrum met een AIM-120B AMRAAM radargeleide lucht-raket neergehaald. Vanaf 29 maart gaan telkens twee F-16's deel uitma ken van de strike packages, die iedere nacht doelen in Klein Joegoslavië bombarderen. Een van de suc- ■TS De MLU F-16A J-202 met LANTIRN-pod en slimme bommen op Amendola

Spinner | 2014 | | pagina 21