20 cessen was een aanval op een POL-complex vanaf middelbare hoogte, dwars door een dik wolkendek heen. Met Maverick lucht-grond wapens wordt een opslagplaats op de vliegbasis Pristina in Kosovo vernietigd. Eén van de meest succesvolle gevechts acties van Nederlandse F-16's is de aanval op 3 juni op Servische eenheden, waarbij meer dan tien artil leriestukken worden uitgeschakeld. Tijdens de operaties voeren RF-16's onder vaak ge vaarlijke omstandigheden in totaal 48 luchtverken- ningsmissies uit. Op 22 april arriveren twee LANTIRN-doelaanwijzings- pods op Amendola. Tijdens een missie op 28 april in de omgeving van Podgorica, Montenegro worden deze voor het eerst succesvol gebruikt. Nadat de vliegveldverdediging door vier Amerikaanse F-15E's onderhanden is genomen, bombarderen twee Nederlandse F-16's de flightline van de vliegbasis Podgorica. Tien helikopters en acht Galeb-jacht- bommenwerpers worden vernietigd. Hierna is het de beurt aan twee MLU F-16's met laser-aanwijspod. Met laser guided bombs wordt een ondergrondse brandstofopslagplaats vernietigd. In een volgende pass wordt op dezelfde wijze de verkeerstoren bui ten gebruik gesteld. Na deze successen volgen de bombardementsvluch- ten met LANTIRN-apparatuur elkaar snel op. In een van de laatste operationele missies, op 7 en 8 juni worden door twee MLU F-16's nog twee MiG-29's op de grond vernield. Tijdens deze aanval weten de vliegers drie rakelings langs vliegende SA-3 luchtaf- weerraketten te ontwijken. De twee KDC-10's vliegen gedurende de oorlog 132 tankermissies, terwijl de C-130's worden ingezet om munitie aan te voeren en (hulp)goederen te brengen naar Split, Skopje en Tirana. Fokker 60 toestellen staan stand-by voor medevacs en voeren transport- vluchten uit met personeel en materieel. Begin april worden de Chinooks op het vliegveld van Skopje actief. Er worden materialen overgevlogen voor de bouw van vluchtelingenkampen. Op 16 april wordt deze activiteit beëindigd en wordt de aan dacht verlegd naar Albanië. Het helikoptervliegveld Farkë ten zuid-oosten van Tirana wordt een nieuwe uitvalsbasis. Van hieruit worden voedsel en andere hulpmiddelen naar vluchtelingenkampen getrans porteerd. Na het einde van de vijandelijkheden wordt voor liasontaken het helikopterdetachement op 14 juli uitgebreid met vier Bölkow-helikopters van 299 Squadron. In augustus krijgen de Chinooks een vliegverbod opgelegd. Daar inspectie geruime tijd in beslag gaat nemen, worden de toestellen per Antonov An-124 naar Soesterberg teruggevlogen. Begin oktober wordt het helidetachement overge plaatst naar Toplicane in Kosovo. Tijdens een zoek tocht naar verborgen wapendepots, komt de Bölkow Bö 105CB B-37, gehinderd door een laagstaande zon, in aanraking met niet op de kaart staande hoog spanningkabels en moet daarop een noodlanding maken. De Bölkow is later onder een Duitse CH-53 hangend, opgehaald. De bewuste helikopter is nu in het bezit van het Militaire Luchtvaart Museum. Nadat de genoodlande Bölkow weer terug is in Nederland, wordt het toestel overhandigd aan het MLM De eerste AH-64D Apaches worden op 4 november officieel overgedragen aan 302 Squadron. In mei vervoert een KDC-10 vanuit Amman een groep Jordaanse militairen naar Dakar in Senegal, die deel gaan uitmaken van een vredesmacht voor Sierra Leone. Op 31 mei vertrekt opnieuw een KDC-10 met hetzelfde doel. Verschillende vluchten worden uitgevoerd tussen Jordanië en Sierra Leone alvorens het toestel op 5 juni op Eindhoven terugkeert. Na een zware aardbeving in Noordwest Turkije, vliegt de Fokker 60 U-1 op 18 augustus met vijf teams van de Reddingshonden Hulpgroep Holland naar Istanbul. Op 19 augustus vliegt een C-130 naar Tur kije, welke vlucht op 21 en 22 augustus wederom wordt uitgevoerd. In deze periode vliegt ook een KDC-10 twee keer naar Istanbul. Op 14 september komt een einde aan de operationele inzet van de AH-64A Apache vanaf Tuzla. Enkele dagen later keert het personeel en de gevechtsheli kopters terug op Gilze-Rijen. Medio november richt de orkaan Lenny op de boven windse eilanden grote schade aan. Vanaf 19 novem ber vliegen de beide F-27's van 336 diverse malen naar die eilanden. Wederom voeren de beide KDC- 10's de nodige hulpgoederen aan.

Spinner | 2014 | | pagina 22