2000 2001 21 Ook de Cougars zijn regelmatig in actie op de Balkan. De S-441 met SFOR kenmerk Mozambique kampt met ongewoon zware regenval. Als daarna de cycloon Eline er nog eens overheen gaat, lopen grote delen van het land onder water. Op 8 maart vertrekt de KDC-10 T-235 met 25 ton hulpgoederen via Nairobi naar Harare. Op 13 mei wordt door een enorme explosie van een vuurwerkbedrijf de wijk Roombeek in Enschede nagenoeg verwoest. Al het beschikbare personeel van de vliegbasis Twenthe wordt ingeschakeld bij de hulpverlening. De grote crashtenders van de Twenthe-brandweer bewijzen uitstekende diensten bij het blussen van de wijk. De Bölkows van het helidetachement in Kosovo ke ren op 5 juni op Gilze-Rijen terug. Uit doelmatigheidsoverwegingen is het besluit geval len 336 Squadron gestationeerd op Hato, Curasao, op te heffen. Op 6 juli valt officieel het doek. De vliegtuigen worden teruggevlogen naar Nederland en worden uiteindelijk in 2002 verkocht. Door de invoering van de AH-64D Apache, worden de eerste zes AH-64A's op 28 en 29 september in groep jes van drie naar de vliegbasis Rhein-Main overge vlogen. Op 23 november vertrekt de MS Vegaland vanuit de Eemshaven met vier Chinooks aan boord naar Mas- sawa in Eritrea. De helikopters zijn bedoeld voor de ondersteuning van het Nederlandse detachement van UNMEE, dat moet toezien op de terugtrekking van de Eritrese en Ethiopische troepen. De eersten van vijf Cougars van 300 Squadron ko men op 13 december aan bij Split. Per 1 januari 2001 zullen zij een Brits detachement aflossen. Tijdens de jaarwisseling naar 2001 vat de kerstver siering van het Volendamse café Het Hemeltje vlam, met als resultaat veertien doden en 180 gewonden. O.a. een AB 412SP van de SAR verleent assistentie bij het vervoer van slachtoffers. Per 1 januari zou het 306 Squadron worden opge heven. Echter op verzoek van de Tweede Kamer wordt het squadron gehandhaafd, waarbij wel per 1 november de luchtverkenningstaak aan andere squadrons wordt afgestaan. Het squadron gaat zich bezig houden met het uitfaseren van niet naar MLU opgewaardeerde F-16's, met de conversie naar de F-16 MLU en met de Theatre Qualification Training. Op 16 januari wordt wederom de KDC-10 T-235 in gezet. Nu op een vlucht, met 36 ton hulpgoederen, naar El Salvador, dat getroffen is door aardbevingen. De splinternieuwe AH-64D Apache wordt voor het eerst voor een missie ingezet, als op 19 februari een C-5 Galaxy vier Apaches van Fort Hood naar Djibou ti vliegt. De uitzending van deze helikopters is door het parlement afgedwongen, ter bescherming van het Nederlandse UNMEE detachement. Het AH-64A-tijdperk eindigt op 19 februari, als de laatste zes toestellen na een rondje Nederland worden ingeleverd op Coleman Army Airfield in Duitsland. Door ernstig overstromingen in Oekraïne worden op 22 maart door een Hercules waterpompen naar Oezjgorod gebracht. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van EAG-leden (European Air Group) op 7 juni in Berlijn, wordt be sloten de op te richten European Airlift Coordination Cell (EACC) te vestigen op de vliegbasis Eindhoven.

Spinner | 2014 | | pagina 23