2002 2003 2004 2005 22 Half juni beëindigt het Nederlandse UNMEE detache ment zijn taken in Eritrea en Ethiopië en keert eind juni terug naar Nederland. Op oudejaarsdag, 31 december, wordt het detache ment Cougars in Split afgelost door een detache ment van 298 Squadron met vier Chinooks. De CH-47D Chinook D-662 met NAVO kenmerken voor de Kosovo-oorlog Begin 2002 wordt de International Security Assistance Force (ISAF) opgericht om te voorkomen dat Afghani stan wederom een vrijplaats wordt voor internatio naal terrorisme. Per 1 juli wordt het detachement van 298 Squadron in Split weer afgelost door een detachement van 300 Squadron met dit keer slechts twee Cougars. Het detachement wordt daarna op de helikopterbasis van Bugojno geplaatst. Na een zeer korte voorbereidingstijd vertrekken op 29 augustus twee Chinook helikopters van 298 Squadron naar Macedonië, waar op 15 september verkiezingen zijn gepland. Op 25 september landen de Chinooks weer op Soesterberg. Vanaf begin oktober patrouilleren zes Nederlandse F-16's boven Afghanistan. Zij zijn gelegerd op de luchthaven van Manas in Kirgizië. Zij worden on dersteund door een KDC-10. De F-16AM J-362 patrouilleert boven Afghanistan vanaf de vliegbasis Manas in Kirgizië Daar de prioriteit uitgaat naar transportcapaciteit en er binnen afzienbare tijd geen zicht is op een op volger worden de Bölkows uitgefaseerd. Op 13 janu ari 2003 wordt 299 Squadron opgeheven, één vlucht Bölkows blijft nog tot eind van dat jaar in de lucht. Vanaf 14 februari vertrekt weer een KLu-detachement naar Turkije. Met drie batterijen Patriots, wordt bij Diyarbakir en Batman Turkije beschermt tegen moge lijke Iraakse Scud-raketten. Rond 1 mei is een groot deel van het detachement weer terug in Nederland. Ter ondersteuning van een bataljon mariniers, als onderdeel van Stabilisation Force Iraq (SFIR), komen op 24 juli drie Chinooks van 298 Squadron aan bij Koeweit-stad. In december wordt nog een vierde Chinook overgevlogen. Begin oktober komt er een eind aan de Nederlandse aanwezigheid met F-16's boven Afghanistan vanaf Manas. Gedurende het jaar 2004 zijn vier Apaches, plus twee reserve, ten behoeve van ISAF in Afghanistan aan wezig. Dit jaar worden de Hawk geleide wapens aan Roe menië verkocht. Op Eindhoven arriveert op 25 oktober, nog in kleu ren van de vorige eigenaar, zo uit de woestijn, een DC-10. Dit toestel zal als T-255 de transportcapaciteit bij de KLu gaan versterken. Vanwege de bezuinigingen op defensie is dit jaar 315 Squadron op de vliegbasis Twenthe buiten dienst gesteld. Na het wegvallen van de MLD Orions, worden de patrouilletaken rond de Antillen vervult door de tot MPA omgebouwde Fokker 60's Op 26 februari besluit het kabinet dat vier Chinook transporthelikopters en 85 man personeel van 298 Squadron in het kader van de operatie Enduring Free-

Spinner | 2014 | | pagina 24