2006 2007 23 dom naar Afghanistan worden uitgezonden. Daar de Baltische staten inmiddels lid van de NAVO zijn geworden en geen eigen luchtverdediging heb ben, neemt bij toerbeurt een ander NAVO-land de luchtverdediging waar. Op 1 april nemen vier Leeu warder F-16's voor drie maanden die taak op zich. Tengevolge van het afstoten van de Orion bij de Ma rine Luchtvaartdienst (MLD) valt een gat wat betreft de patrouillecapaciteit rond de Antillen. De Fokker 60's U-1 en U-3 worden omgebouwd tot Marine Patrol Aircraft (MPA) en zijn in april operationeel. Op 31 maart komt een einde aan de stationering van Apaches in het kader van ISAF bij Kabul, Afghanistan. De Apaches worden vervangen door vier Nederlandse en vier Belgische F-16's Als gevolg van een harde landing ten gevolge van 'Brown-Out', breekt brand uit, die de Chinook D-105 volledig verwoest. Een tweede Chinook helikopter (D-104) gaat op 31 oktober verloren als het in hoog bergterrein een noodlanding moet maken. Op de Frederikkazerne in Den Haag wordt op 21 november een contract getekend voor de aanschaf van twee C-130H Hercules vliegtuigen. Met de firma Derco Aerospace bereikt het Ministerie van Defensie overeenstemming over de (ver)koop van twee ex US Navy EC-130Q vliegtuigen. Deze vliegtuigen staan op dat moment in een woestijn in Arizona. Na tran sport zullen de toestellen een grote revisie ondergaan. In december vertrekken de F-16's van het 313 Squa dron van de vliegbasis Twenthe naar Volkel. Op 31 december maken F-16's hun duizendste opera tionele uur boven Kabul vol. In 2006 wordt de Task Force Uruzgan (TFU) operatio neel in Afghanistan. De eerste twee van zes Apaches van 301 Squadron vertrekken op 10 april van Gilze- Rijen en worden gestationeerd op Kandahar. Op 16 april maakt in Afghanistan het Chinook-heli kopter detachement zijn laatste operationele vlucht. Zij worden vervangen door vijf Cougars van 300 Squadron, waarvan de eerste twee op 21 april met een Antonov 124 worden overgevlogen. Nadat op 29 april door het Apache-detachement op Kandahar de eerste operationele vlucht is gemaakt, wordt een dag later een van de Apaches door een Ilyushin 76 omver geblazen. Het Nederlandse F-16 detachement is op 12 mei uit gebreid met vier F-16's, die onder begeleiding van een KDC-10 op Kabul aankomen. Er zijn nu acht Neder landse F-16's in Afghanistan. Op 31 augustus verongelukt een F-16 boven Afghani stan. De vlieger komt hierbij om. Het hoofdkwartier van de luchtmacht vertrekt uit Den Haag en neemt zijn intrek in een gebouw in Breda, dat op 18 september officieel in gebruik wordt genomen. Op 20 oktober verhuizen de zes Apaches in Afghani stan van Kandahar naar Tarin Kowt in Uruzgan. Het tijdperk voor de Fokker 60 in Nederland eindigt op 29 november. Wegens bezuinigingen worden ze te koop aangeboden. De AH-64D Apache Q8 opereert in Afghanistan onder ISAF commando Op Soesterberg wordt op 15 februari het contract getekend voor de aanschaf van zes Boeing CH-47F Chinook helikopters. De Groep Geleide Wapens krijgt uitbreiding in de vorm van 32 Patriot Advanced Capability Phase-III (PAC- III) raketten, die op 30 maart officieel in gebruik worden genomen. Als de KLu het aantal F-16's voor de opleiding in Tucson, Arizona wil uitbreiden naar veertien stuks, blijkt, dat Tuscon te druk wordt en vindt overplaat sing plaats naar Springfield, Ohio, waar op 23 april het Nederlandse detachement officieel wordt geïn stalleerd. Daar 334 Squadron wel erg veel verschillende vlieg tuigen heeft, wordt het opgesplitst. Een nieuw squa dron wordt op 1 juli opgericht, 336 Squadron, dat gaat vliegen met alle C-130 Herculessen. In het vierde kwartaal wordt ingehuurde patrouille capaciteit op de Antillen operationeel en worden de Fokker 60 MPA's overbodig. Op 11 december worden twee Dornier 228-212's over gedragen aan Defensie. Vanaf 1 januari 2008 is de KLu verantwoordelijke voor de operaties met de toe stellen, die in het civiele register blijven geregistreerd. Het einde van de vliegbasis Twenthe komt op 31 december, als de basis definitief wordt gesloten.

Spinner | 2014 | | pagina 25