2008 2009 2010 24 De Dornier 228's van de Kustwacht worden ondergebracht bij de Koninklijke Luchtmacht Sinds 28 maart is een C-130 Hercules ingezet ten behoeve van EUFOR in Tsjaad. Op 4 juli wordt het Defensie Helikopter Commando (DHC) opgericht. Daarin worden alle helikopter onderdelen van luchtmacht en marine samengebracht onder het Commando Luchtstrijdkrachten (CLSK). Vanaf 1 augustus worden de drie Chinooks in Afgha nistan wederom vervangen door vijf Cougars. De vliegbasis Soesterberg wordt ontruimd. Op 27 augustus verlaten als eerste, de vier Alouette III's van 300 Squadron de basis en vliegen naar hun nieuwe onderkomen op Gilze-Rijen. Op 10 september gevolgd door de laatste vier Cougars van het squadron. Het 298 Squadron verhuisd met zijn Chinooks op 6 oktober. Op 19 september zijn twee op Kandahar gestatio neerde F-16's teruggevlogen naar Nederland. In Afgha nistan blijven nog vier F-16's aanwezig. Vanaf 31 december maakt ook de vliegbasis Soester berg geen deel meer uit van de Koninklijke Lucht macht. Een Nederlandse Hercules vertrekt op 3 januari naar de Verenigde Arabische Emiraten om tot eind 2010 vluchten uit te voeren van en naar Kandahar. Eind april arriveren drie Chinook-helikopters op Kandahar. Zij nemen de taken over van het Cougar- detachement. Op 30 september nemen in Afghanistan vijf Cougars wederom de taken over van het uit drie toestellen bestaande Chinook detachement. Een van de Cougars in Afghanistan maakt een harde landing na een beschieting en is daarbij beschadigd. De Cougar wordt hangend onder een Mi 26 Halo teruggebracht naar Kandahar. De eerste nieuwe tweedehands Hercules arriveert op 26 februari 2010 op Eindhoven Op 14 januari vertrekt een KDC-10 naar Haïti met een reddingsteam. De eerste van de twee tweedehands C-130H Hercu lessen (G-988) arriveert op 26 februari op Eindhoven, waarna op 2 maart de officiële overdracht aan de KLu volgt. Voor de aflossing van de Cougars in Afghanistan vertrekken op 13 en 23 april drie Chinook helikop ters naar Kandahar. Op 17 mei wordt, jaren achter op het oorspronkelijke schema, de eerste NH-90 op het Maritiem Vliegkamp De Kooy aan CLSK overgedragen. Het Gedenkteken Luchtvarenden wordt op 27 mei op de voormalige vliegbasis Soesterberg onthuld. De tweede 'nieuwe' Hercules, de G-781, arriveert op 15 juli bij 334 Squadron op Eindhoven. De laatste operationele Chinook-vlucht in Afghanistan wordt gemaakt op 29 september. De toestellen zijn half oktober weer terug in Nederland. Op 1 oktober loopt het contract af, waarin de oplei ding op Springfield, Ohio met F-16's is geregeld. Daar de KLu nog de enige F-16 gebruiker is op Springfield, zal de verlenging van het contract ge paard gaan met hoge kosten. Daar op Tucson, Arizona weer ruimte is, zal de opleiding weer wor den overgeplaatst naar die basis. De eersten van acht F-16AM en zes F-16BM verlaten Springfield in Ohio en arriveren op Tucson, Arizona. Op 11 november beëindigt het Apache-detachement in Afghanistan zijn werk. De gevechtshelikopters zijn vanaf 2004 in dat land actief geweest. De eerste drie arriveren op 25 november op Gilze-Rijen, de laatste twee, begin december. Op 6 december wordt 306 Squadron, dat op Spring field in Ohio opereerde, gedeactiveerd.

Spinner | 2014 | | pagina 26