2013 26 De eerste door Nederland gekochte Lockheed-Martin F-35A, de F-001, maakt op 6 augustus 2012 zijn eerste vlucht van Fort Worth, VS Op 11 september wordt de maritieme helikopter Westland Lynx officieel uit dienst gesteld. Het aantal F-16's wordt steeds verder teruggebracht: op 27 september wordt officieel 311 Squadron opge heven. Op de vliegbasis Gilze-Rijen worden op 8 oktober de eerste twee van zes nieuwe CH-47F Chinook's aan CLSK overgedragen, de D-891 en de D-892. Turkije doet opnieuw een verzoek tot steun aan de NAVO om bescherming tegen de dreiging die de burgeroorlog in Syrië met zich meebrengt. Vanaf januari worden voor de derde maal Nederlandse Patriot-eenheden gestationeerd, nu in Adana, Zuid- Turkije. De nieuwste helikopter van de luchtmacht, de NH90 is in januari aan boord van de Hr.Ms.De Ruijter op weg naar Somalië. Het is voor het eerst dat de NH90 operationeel wordt ingezet. Op 8 februari vliegt de DC-10 T-255 via Frankrijk naar Tsjaad voor logistieke ondersteuning van de Franse troepen in Mali. Op 14 februari vindt weder om zo'n vlucht plaats. Op 27 juni maakt de tweede Nederlandse Lockheed- Martin F-35A zijn eerste vlucht. De eerste honderd jaar zijn op 1 juli voorbij. Of de Koninklijke Luchtmacht de tweede honderd vol maakt...??? Bovenstaande is slechts een bloemlezing van hoogte en dieptepunten en beoogt niet compleet te zijn. Verre van dat, want vele activiteiten worden niet genoemd, vele activiteiten van o.a. kleine groepen en individuen, die veel en belangrijk werk hebben verricht in die gebieden waar ze naar toe werden gezonden, onder vaak moeilijke en gevaarlijke omstandigheden. Veel activiteiten, genoemde en niet genoemde, zijn gedetailleerd beschreven in de zeer waardevolle boeken, Check the Horizon en Crossing the Border, uit gegeven door Sectie Luchtmachthistorie Staf Bevel hebber der Luchtstrijdkrachten. Bibliografie Uit de volgende werken is in meer of mindere mate geput om dit overzicht tot stand te brengen: - Check the Horizon, Wim Lutgert, Rolf de Winter, Sectie Luchtmachthistorie, 2001. - Crossing the Border, Erwin van Loo, Sectie Luchtmachthistorie, 2003. - 100 jaar Luchtmacht, Willem Helfferich, idem, 2013. - Nieuws, op de site van het Ministerie van Defensie, Koninklijke Luchtmacht. Ter vervanging en uitbreiding van het Chinook bestand, arriveert de eerste CH-47F op 1 oktober 2012 op Gilze-Rijen

Spinner | 2014 | | pagina 28