29 Mid-voor op de galerij in de Milestones of Flight hal lijkt een Sopwith Camel in een dog fight te zijn met een Fokker D.VII. Op de begane grond rechts een F-35A Lightning II mock-up van een Britse JSF die er ook staat is om verschillende redenen een buitenbeentje in de Milestones of Flight galerie. Bij binnenkomst van het museum is dat de eerste hal die de bezoeker binnen loopt. De hoofdingang van het museum ademt een en al eenvoud. Voor ons geen probleem, we weten wat we verder nog zullen gaan zien. Voorbij de balie staat een anonieme zilveren Spitfire recht op zijn staart tegen de muur geplakt. Op de muur zijn de militaire kenmerken aangebracht van alle landen die met de Spit hebben gevlogen. Via de entree ko men we op de galerij die ons op hoogte midden voor de Milestones of Flight hangar brengt. De hal staat er pas tien jaar. Ze werd op 17 december 2003 - precies 100 jaar na de eerste vlucht van de Wright brothers - geopend door Prins Phillip. De hangar heeft de vorm van een grote shelter met een kunststof over kapping die wordt gesteund door een netwerk van stalen balken. Op de begane grond figureert een drietal vliegtuigen het straaltijdperk vanaf het be gin tot nu toe. We zien er o.a. een Me-262 - atypisch voor het RAFM - en een van de eerste Gloster Mete ors. De vraag die zich steeds daarbij opdringt, is wie nu feitelijk aan de wieg heeft gestaan van de straal motor. Is het Dr. Hans von Ohain die samen met Ernst Heinkel in 1936 aan de slag gaat met de bouw van de Heinkel He-178, het eerste straalvliegtuig? Of is het de latere Air Commodore Sir Frank Whit tle die in 1928 als jong RAF officier een toekomstvi sie over een straalmotor publiceert en die twee jaar later een patent daarop heeft gekregen? Feit is dat de He-178 op 27 augustus 1938 voor het eerst vliegt en de Gloster Whittle E.28/39 pas op 15 mei 1941. De Britse overheid heeft aanvankelijk weinig op met de inventiviteit van Whittle. Maar de Duitsers zien al in een vroeg stadium heel goed het belang ervan in voor de luchtvaart in de toekomst. State-of-the-art is de mock up van de F-35 Lightning-II. Hoewel nog lang geen geschiedenis brengt Lockheed-Martin daarmee wel de toekomst van de RAF voor het voet licht. Het laat de evolutie zien van de techniek bij de RAF sinds de Meteor. Staan op de begane grond zes vliegtuigen, 'in de lucht' daarboven hangen niet minder dan negen kisten, vooral uit de tijd vóór de komst van straalmotoren. Vanaf de galerij zijn ze op enige afstand goed te zien. Details helaas wat

Spinner | 2014 | | pagina 31