Gemist Grahame-White Factory 30 Minder gebruikelijk in Nederland, maar in het buitenland komt de luchtvaarthistorie steeds dichter bij de bezoeker. Of deze situatie met de Hawker Hart-II in werkelijk ook een onderdeel was van een dog fight is moeilijk voor te stellen minder, zoals bij de Sikorsky Hoverfly, de allereerste heli bij de RAF. Opvallend is ook de Eurofighter die er hangt en die, hoe bestaat het, bij de Britten geen Euro fighter wordt genoemd, maar beter bekend is onder de naam Typhoon. De vlieger is in de cockpit blijven zitten en zo hier en daar in het museum zie je dat wel meer. In dezelfde hal hangt ook vlieger uit de cockpit van zijn Hawker Hart. In Nederland is het gebruik van origineel aangeklede etalagepoppen in een cockpit of in een diorama niet echt gebruikelijk. Een beetje kitscherig zelfs. Maar in Engeland en zeker ook in de Scandinavische landen kom je dit fenomeen wel vaker tegen. De bedoeling ervan is de bezoeker dichter bij het vliegbedrijf te brengen. Want hoe super-technisch en geavanceerd de lucht vaart van vandaag ook mag zijn, de mens zal altijd centraal blijven staan in de luchtvaart. Als vlieger, met of zonder afstandsbediening, èn als passagier. Vanuit de Milestones of Flight hal kom je via een geheel overdekt wandelpad in de Bomber Hall. Dat is in elk geval de aangegeven wandelroute voor de bezoeker. Maar op de terugweg naar huis komen we erachter dat we een belangrijk deel van het RAFM hebben overgeslagen. De Grahame-White Factory! Hadden we ons museaal vluchtplan niet goed voor bereid? Of waren we getroffen door al die Milestones die we net hadden gezien? De Grahame-White hal ligt niet bepaald in de loop op het museum terrein. En dat is jammer. In deze recent in gebruik geno men hangar is een aantal vliegtuigen te zien waar mee het Royal Flying Corps (RFC), de voorloper van de RAF, in de Eerste Wereldoorlog heeft gevlogen. Het is het prille begin van de Royal Air Force. De Grahame-White hangar met het Watch Office is na de Milestones of Flight hangar de nieuwste expositie hal van het RAFM. Claude Grahame-White geldt als een pionier in de Britse luchtvaartgeschiedenis. Hij heeft met de

Spinner | 2014 | | pagina 32