Bomber Hall allereerste Britse vliegtuigfabriek Hendon op de kaart gezet. Hij werd geboren op 21 augustus 1879 als jongste in een welgestelde familie van drie kin deren. Hij is zeer geïnteresseerd in auto- en scheep vaartmotoren en -techniek en is onder de indruk van de geweldige prestaties van Wilbur en Orville Wright. In 1907 schaft hij een ballon aan van 1133m3. Nadat Wilbur Wright in 1908 demonstra ties geeft in Frankrijk en Blériot in 1909 Het Kanaal oversteekt, komt hij bij een luchtvaartmeeting in Reims in datzelfde jaar in contact met de Franse vliegtuigbouwers Farman, Levasseur en Blériot. Het gevolg daarvan laat zich raden. Grahame-White gaat vliegen. Het wordt zijn grote passie. In decem ber al behaalt hij in Pau zijn vliegbrevet. In die tijd kan men alleen in Frankrijk leren vliegen. Met zijn eigen Blériot vliegt hij in januari 1910 voor het eerst op Hendon, dat dan bekendheid krijgt onder naam London Aerodrome. Hij begint er zèlf een vlieg- school. De lokale bevolking, waarvan het grootste deel nog nooit een automobiel heeft gezien, ziet dan regelmatig wel luchtvaartuigen boven Hendon. De toenemende belangstelling voor het veld is aan leiding voor Grahame-White om zijn werkplaatsen op Brooklands (Surrey) en Walham Green (ZW Lon den), naar Hendon over te brengen. In 1909 is hij bij Blériot in Frankrijk al betrokken geweest bij de bouw van zijn eigen kist. Op Hendon bouwt hij niet alleen Blériots, maar krijgt ook licenties om Ameri kaanse Burgess Baby's en Franse Morane monoplanes te bouwen. Na veel bureaucratische beslommeringen mag Grahame-White in 1911 de hangars op Hendon in gebruik nemen. Als hij in juli 1911 de Grahame- White Aviation Company Ltd. opricht, krijgt hij het door hem zeer gewenste London Aerodrome in handen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog maakt de vliegtuig fabriek van Grahame-White een snelle groei door. Er worden orders geplaatst van zowel de Admirali teit als het War Office. In de omgeving van het vlieg veld bouwt de Grahame-White Company huizen voor zijn personeel. Heel wat Britten, waaronder veel militairen van de Royal Naval Air Service (RNAS) en het RFC hebben leren vliegen bij de Flying Trai ning School van Grahame-White op Hendon. Daar mee, en met de productie van vliegtuigen voor de RAF, wordt Hendon beschouwd als de bakermat voor de Britse militaire luchtvaart. Als de oorlog voorbij is, lopen de militaire activiteiten terug. Maar de RAF weigert het vliegveld aan Grahame- White terug te geven. Zonder waarschuwing wordt het vliegveld in 1922 genaast door de overheid. De Grahame-White Factory, die de teloorgang in de afgelopen jaren heeft weten te overleven met de productie van auto's, wordt door de regering ge sloten. In 1925 bereiken de partijen in het conflict overeenstemming over compensatie en wordt het vliegveld in eigendom overgedragen aan de RAF. De Britse luchtmacht zou er blijven tot 1968. Claude Grahame-White overlijdt op 80 jarige leeftijd op 19 augustus 1959 in Nice. Hij heeft zich met hart en ziel ingezet voor de promotie van Hendon en voor de luchtvaart in het algemeen. Voor het bouwproject van de Milestones of Flight hal moeten in 2005 enkele oude gebouwen en barakken worden geruimd. Helaas lopen andere gebouwen daarbij zo'n schade op dat ze ook worden afgebroken. Dat is voor de projectontwikkelaar aanleiding om de nog bestaande oude Grahame-White hangars in de richting van het RAFM te verplaatsen. Het kan toorgebouw van Grahame-White, de Watch Office, wordt helemaal afgebroken. Maar het prachtige ge bouw is even later in de oorspronkelijke stijl steen voor steen op een meer geschikte plaats naast de verschoven hangars, opnieuw opgetrokken. In 2011 is de Grahame-White Factory opnieuw in gebruik ge nomen. Maar deze keer om de vliegtuigen van vóór en tijdens de Eerste Wereldoorlog passend onder te brengen. En - weer thuis - blijkt dat er meer is veranderd op Hendon dan we hadden gezien... In de donkere hal staat een enorme Blackburn Buc caneer. Ik heb ze ooit al eens eerder gezien, maar als je er mee 'in contact' komt, is zo'n kist wel erg groot. De 'veteraan' heeft dienst gedaan in de Golf oorlog van 1990 en schittert een en al zand als camouflage kleur. De duisternis in de hangar past in de sfeer rondom een crash site midden in de hal. Een Halifax heeft een buiklanding gemaakt. Het diorama is een symbolische eerbetuiging voor de bemanningen van al die honderden kisten die nooit zijn teruggekeerd van hun missie boven vijandelijk gebied. Een grote B-24 Liberator van de Indiase luchtmacht vult de hal niet helemaal. Zo hier en daar staat nog wat klein spul zoals een Percival Prentice en een Airspeed Oxford. Het pronkstuk van Bomber Command, een Avro Lancaster, staat prominent in de aangrenzende hal. De slogan op de kist moet voor de respectievelijke bemanningen een uitdaging zijn geweest. 'No enemy plane will fly over the Reich territory - Herman Goering'. En inder daad, de kist heeft niet minder dan 139 oorlogsmis-

Spinner | 2014 | | pagina 33