Hifi Waar de historie begint 34 In de Battle of Britain hal staan niet alleen Spitfires en Hurricanes, maar ook een aantal vijandelijke Duitse vliegtuigen. Hier een Junkers-87G-2 Stuka. Dichtbij is de kist nog groter dan men zich aanvankelijk voorstelt kwam Engeland geïsoleerd te staan tegenover de gi gantische overmacht van de Luftwaffe. De Slag om Engeland kon alleen vanuit Engeland door de Brit ten zelf worden uitgevochten. In het Battle of Britain Museum staan de kisten die er deel van hebben uit gemaakt. Naast Britse Spitfires en Hurricanes staan Duitse Messerschmitts en Junkers. De expositie wordt breed gelardeerd dankzij de diorama's en de audio-visuele presentaties. In de glazen ruimte is plaats voor een gigantische Sunderland vliegboot. De kist kon wel 12 uur in de lucht blijven. Coastal Command zette ze vooral in tijdens de Battle of the Atlantic. Daar beschermde ze konvooien en speurde onderzeeërs op. Ook is er een Lysander die in die tijd werd gebruikt voor het droppen van geheim agenten achter de linies. Anders dan bij een eerder bezoek is niet alleen de galerij geopend waarvan daan de kisten op de begane grond te zien zijn, maar ook de ruimte beneden is nu toegankelijk. Vliegtuigen als een Spaanse Jungmann en een Italiaanse Fiat Falco horen niet echt thuis tussen in deze ambiance. In Europa zie je nogal eens een Heinkel-111. Meestal is dat een kist die na de oorlog is gebouwd door CASA in Spanje. Als een van de weinige musea beschikt Hendon echter over een originele Duitse Heinkel-111. Net als Duitsland en Frankrijk heeft Groot-Brittan- nië zo zijn eigen luchtvaarthistorie. Opvallend is echter dat die toch min of meer in Frankrijk is begonnen. Als de ballonvaart naar Engeland over waait zijn het de Britten James Tytler op 25 augus tus 1784 en James Sadler op 4 oktober 1784 die met hun ballonnen het luchtruim kiezen. En ver vóór Lilienthal in Duitsland maakte een jongetje van 10 met een - letterlijk - door sir George Cayley gebouw de zweef'kist' in 1849 een vluchtje vanaf een helling bij Brompton Hall. Het duurt nog tot 1907 als Ho ratio Philips als eerste Brit met een gemotoriseerd

Spinner | 2014 | | pagina 36