35 ENTRANCE i Bij de ingang van het RAF Museum op Hendon staat het duo Spitfire-Hurricane. Op de foto de Hawker Hurricane Mk.IIC. Zowel de Spit als de Hurricane zijn neppers. Ze zijn gemaakt van kunststof. In Engeland wordt steeds meer van deze kunstkisten gebruik gemaakt. Het voorkomt teloorgang van de originele exemplaren die nu binnen staan en niet meer worden blootgesteld aan de invloeden van weer en wind vliegtuig opstijgt en een afstand van 150m aflegt. En dan zijn de Britten voor hun vliegopleidingen weer afhankelijk van Frankrijk. De Britse vliegers van het eerst uur zijn de latere lord J.T.C. Brabazon of Tara, Alliot Verdon Roe en Hubert Latham, Edith Maud Cook alias miss Spencer Kavanagh en Claude Grahame-White. Behalve Roe, hebben ze allemaal in Frankrijk hun vliegbrevet gehaald. Maar er zijn er méér. Brigadier-General Sir David Henderson leert in 1911 vliegen. Hij is dan 49 jaar en tegelijker tijd de oudste vlieger ter wereld. Henderson heeft een staat van dienst op het gebied van tactische inlichtingen. Hij ziet direct het militaire belang in van de luchtvaart. Als lid van het desbetreffende militaire comité is hij nauw betrokken bij de op richting van het Royal Flying Corps in mei 1912. Hij deelt het RFC op in een Military Wing onder commando van het Leger en een Naval Wing onder bevel van een Marine commandant. Daar begint de historie die verder is te zien in het RAFM. Wie er is geweest en kennis heeft genomen van de geschiede nis van de militaire luchtvaart in Engeland zal na Hendon ongetwijfeld ook een bezoek willen bren gen aan de tweede locatie van het RAFM. Cosford is geen kloon van het museum in Hendon. Maar als het om de paradepaarden van de RAF gaat -Spitfires, Hurricanes en Hunters - zijn die net als in bijna alle Britse luchtvaartmusea, ook op Cosford te vinden. Op Hendon staan negen grote vliegtuigen, waaron der een Lancaster, een Sunderland en een Vulcan. Op Cosford staat eveneens een Vulcan, maar ook nog 17 andere grote vliegtuigen. Want anders dan op Hendon, waar niets meer van start- en rolbanen te vinden is, is RAF Cosford nog steeds als vliegba sis in gebruik. Dat vergemakkelijkt de uitbreiding van de museale vloot aanzienlijk. En zeker als het

Spinner | 2014 | | pagina 37