N O T I T te 3 uit het /eRB ER6 Waar staan we? 1 Aan het eind van 2013 kunnen we terugkijken op een bijzonder jaar. De bouw van het Nationaal Mi litair Museum kwam kort na de jaarwisseling goed op gang. Op 25 januari verrichtte onze minister van Defensie, Jeanine Hennis-Plasschaert, onder zeer winterse omstandigheden op het museumkwartier de eerste bouwhandeling voor het museum. Vijf maanden later, op 1 juli, werd het MLM voor het publiek gesloten en droeg de Commandant Lucht strijdkrachten Luitenant-generaal Sander Schnitger ten teken daarvan de collectie over aan de Plaats vervangend Commandant der Strijdkrachten, Luite nant-generaal Hans Wehren. Na 45 jaar kwam er zo een einde aan het museum van de luchtmacht. De Fokker D.XXI is opgehangen Daags daarna werd bij de bouw van het nieuwe museum het hoogste punt bereikt en het traditi onele pannenbier geschonken. Daarna ging het snel. De contouren van het gebouw waren al langer zichtbaar, maar inmiddels is het ook volledig opge trokken en bijna waterdicht. Het is een indrukwek kend gebouw geworden, maar ook een gebouw dat uitstekend past tegen de achtergrond van het licht glooiiende landschap aan de oostzijde van het ter rein van de voormalige vliegbasis. In museaal-technisch opzicht zal het museum straks tot de modernste publieksmusea in West Europa horen. Het zal voorzien zijn van alle denk bare technische snufjes om voor de bezoekers bij de objecten op maat gesneden, relevante informatie te ontsluiten. Veel persoonlijke verhalen zullen er in doorklinken. Maar ook dat vrede allerminst van zelfsprekend is en dat ook ons land soms heel diep is moeten gaan om in vrede te kunnen leven. De inrichting van het museum is in volle gang. Recent is in het thematisch deel van het museum ook het eerste vliegtuig, de Fokker D.XXI, opgehan gen. En bij de entreepartij voor het gebouw is een Leopard-tank geplaatst. Aan de noordkant van het terrein nadert het depotgebouw zijn voltooiing. Met zijn meer dan 8.000 m2 is het straks een moderne en ruime facilteit voor onze collectie en die van het Legermuseum. Vorderingen zijn er ook gemaakt bij de inrichting van het museumkwartier. Het stiltegebied is nage noeg gereed. Generaal b.d. Dick Berlijn plantte er op 3 december de eerste boom, een esdoorn. Het gebied rond het luchtmachtmonument en de gedenkzuilen is getransformeerd tot een stijlvolle herdenkingslo catie, die recht doet aan de intenties waarmee mo nument en gedenkzuilen daar in het verleden zijn

Spinner | 2014 | | pagina 3