Hifi RECENT VERSCHENEN De jonge jaren van de Luchtmacht 40 Ni* DE JONGE JAREN VAN OE LUCHTMACHT MSuiM Dirk Starink, De jonge jaren van de Luchtmacht. Het luchtwapen in het Nederlandse leger 1913 -1939. Uitgegeven, onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie, door Boom, Amster dam. ISBN 978-90-8953-135-3. Softcover, 403 bladzij den, 30 foto's in zwart-wit en vele tabellen. Het boek De jonge jaren van de Luchtmacht, is een academisch proefschrift ter verkrijging van de graad van doctor aan de Universiteit van Amsterdam. Met dit proefschrift promoveerde op 22 oktober 2013 luitenant-generaal b.d. Dirk Starink, voormalig Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten tot doctor. De gedachte aan het onderzoek kwam bij Starink voort uit het feit dat zijn grootvader in 1916 zich meldde bij de Luchtvaartafdeling in Soesterberg en zijn nieuwsgierigheid naar onder welke omstandig heden diens diensttijd zich voltrok. Daarnaast was zijn constatering, dat de recente geschiedenis van het luchtwapen wel beschreven wordt, maar dat de 'jonge jaren' nauwelijks beschreven waren. De hoofdvraag die hij zich stelt is: welke rol kenden de Nederlandse beleidsmakers in het Interbellum bij neutraliteitshandhaving toe aan het luchtwapen van het Nederlandse leger en hoe is die rol bij de alge mene mobilisatie van 1939 werkelijkheid geworden? Dat het een academisch werkstuk is, blijkt dat diep in de materie wordt gedoken. Het gaat niet zozeer om de vliegtuigen waarin veel luchtvaartenthousi asten zijn geïnteresseerd, maar over de omstandig heden, politiek, maatschappelijk, organisatorisch en technisch waaronder de Luchtvaartafdeling werd opgericht en moest functioneren. Daarnaast moest de LA ook binnen het leger zijn plaats verde digen. In de verschillende hoofdstukken komen in alle tijdvakken deze omstandigheden aan bod. Dr Dirk Starink heeft zojuist zijn bul ontvangen foto Willem Helfferich Het boek vangt aan met de op-komst van het in ternationale luchtwapen tot 1940. Hierin komt de ontwikkeling van het vliegtuig aan bod, het denken over militair gebruik, de ervaringen in de eerste wereldoorlog en de theorieën over het luchtwapen voor een volgende oorlog. Vervolgens wordt het luchtwapen in het Nederland se defensiebestel tot 1940 besproken, van ballon tot vliegtuig, de Nederlandse neutraliteitspolitiek, het professionele denken en de politieke opvattingen over het luchtwapen tot 1935. Na 1935 krijgt het luchtwapen een hoofdrol bij de neutraliteitshand-

Spinner | 2014 | | pagina 42