'Eenige Wakkere Jongens' 41 having en vindt er een omslag plaats naar verster king van de defensie, waarin vooral ook de vraag bommenwerpers of jachtvliegtuigen een rol speelt. In de opbouw van het Nederlandse luchtwapen tot 1919, komt eerst de voorgeschiedenis aan de orde en gaat het leger kennismaken met de luchtvaart. Na enige ervaringen met het luchtschip 'Duindigt', de oprichting van de Maatschappij voor luchtvaart en bij de legermanoeuvres van 1911, wordt in 1913 het luchtvaartterrein Soesterberg aangekocht en de Luchtvaartafdeling opgericht. De mobilisatie van 1914, de verwerving van vliegtuigen, de organisatie structuur worden daarbij behandeld. In de jaren van financiële krapte 1920-1935, komen onder andere de begrotingen aan de orde, de orga nisatorische ontwikkelingen, de verregaande bezui nigingen en de consequenties daarvan, de afsplit sing van het Luchtvaartbedrijf en de relatie tussen het luchtwapen en de vliegtuigindustrie. De moeizame modernisering en uitbreiding van het luchtwapen na 1935 geeft onder meer aan dat er politieke en financiële ruimte voor het luchtwapen komt. De verschillende plannen worden besproken, de ontwikkeling en aanschaf van vliegtuigen, reorganisaties en de vorming van het Commando Luchtverdediging, het selecteren en aanleggen van vliegvelden en een aantal relevantie personen. In de slotbeschouwing wordt geconcludeerd, dat on danks de uitbreiding en het harde werken in de vier jaren voorafgaand aan 1940, de plannen nog maar voor de helft waren gerealiseerd. Een moderne luchtverdediging bestond nog niet. De vraag blijft of indien alle uitbreiding zouden zijn gerealiseerd, er voldoende gekwalificeerd personeel zou zijn ge weest, omdat men afhankelijk was van nauwelijks getrainde reservisten en dienstplichtigen. Het boek is verder voorzien van noten, bijlagen, bronnen en register. Dit is een stuk geschiedschrijving in de ware zin des woords. Indien u geïnteresseerd bent in de his torie van de Nederlandse militaire luchtvaart, met name voor de tweede wereldoorlog, dan kan ik dit boek van harte aanbevelen! De jonge jaren van de Luchtmacht. Het luchtwapen in het Nederlandse leger 1913 -1939 kost Eur 34,90 en is in de boekhandel verkrijgbaar. Het boek kan ook besteld worden via www.uitgeverij-boom.nl Hans Berfelo Nmil'EENIGE WAKKERE JONGENS' Erwin van Loo, 'Eenige Wakkere Jongens'. Nederlandse oorlogsvliegers in de Britse luchtstrijdkrachten 1940 -1945. Uitgegeven onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie, door Boom, Am sterdam. ISBN 978-94-6105-926-0. Softcover, 515 bladzijden, 163 foto's waarvan een aantal in kleur en verschillende tabellen en kaarten. Ook dit boekwerk, 'Eenige Wakkere Jongens', is een academisch proefschrift ter verkrijging van de graad van doctor aan de Universiteit van Amsterdam. Met dit proefschrift promoveerde op 15 november 2013 Erwin van Loo, wetenschappelijk medewerker NIMH, tot doctor. Ruim 650 Nederlandse gevechtsvliegers - onder wie gerenommeerde namen als Soldaat van Oranje Erik Hazelhoff Roelfzema en deelnemer aan The Great Escape Bob van der Stok - streden tijdens de oorlogs jaren zij aan zij met Britse, Canadese en Australische collega's in de Britse Royal Air Force (RAF) en Marine luchtvaartdienst. Zij dienden bijna allemaal vrij willig en vielen op door hun hoge moreel en vast beradenheid een actieve bijdrage te leveren aan de bevrijding van West-Europa. Aan vrijwel alle denkbare gevechtsoperaties namen zij deel, met alle risico's van dien. Uiteindelijk sneuvelden of verongelukten niet minder dan 235 Nederlandse oorlogsvliegers bij de uitvoering van hun taak. De hoofdvraag die Van Loo stelt, is de volgende: wat was de achtergrond van de Nederlandse oorlogsvlie-

Spinner | 2014 | | pagina 43