Militaire Historie, door Boom, Amsterdam. ISBN 978-94-6105-5705. Softcover, 520 bladzijden, 48 foto's waarvan 14 in kleur en verschillende tabel len en schema's. Evenals de vorige twee boeken is Take-Off een acade misch proefschrift ter verkrijging van de graad van doctor aan de Universiteit van Utrecht. Met dit proef schrift promoveerde op 25 september 2013 Quirijn van der Vegt, wetenschappelijk medewerker NIMH, tot doctor. Aan de hand van veelal nieuw bronnenmateriaal, waarbij rijkelijk is geput uit de omvangrijke archie ven van de NAVO, schetst Take-off een compleet beeld van de (weder)opbouw en instandhouding van de Nederlandse luchtstrijdkrachten in de hoogtijdagen van de Koude Oorlog. De materiële, organisatorische, personele en infrastructurele aspecten verbonden aan de opbouw van dit technologisch hoogwaardige krijgsmachtdeel komen uitgebreid aan bod, evenals de uitdagingen die de bondgenootschappelijke inbed ding en de dikwijls knellende NAVO-'verplichtingen' met zich meebrachten. Ook staat deze studie uitvoe rig stil bij de voorbereiding op de oorlogstaken. Het boek schenkt hoofdzakelijk aandacht aan de opera tionele aspecten van het luchtmachtbedrijf. Het boek begint met de 'Wederopbouw in bondge nootschappelijk kader'. Beschreven worden de jaren 1945-1949 waarin de Luchtstrijdkrachten (LSK) van de grond af moesten worden opgebouwd, waarbij de dekolonisatiestrijd in Indonesië de wederopbouw bemoeilijkte. Door de groter wordende dreiging uit het oosten werd in 1948 de West-Europese Unie en in 1949 de NAVO opgericht, waarmee Nederland definitief haar neutraliteitspolitiek vaarwel zegde. De luchtmacht plannen uit die periode, de eerste schreden op weg naar een zelfstandige luchtmacht en de aanschaf van Britse straalvliegtuigen komen onder meer aan de orde. Verder de aanschaf van Amerikaanse jachtbommenwerpers, de keuze en in gebruikneming van vliegvelden en de luchtmacht opleidingen. Tussen 1950 en 1956 vindt 'De voltooiing van de we deropbouw van de Nederlandse luchtstrijdkrachten' plaats. In deze periode drukken kernwapens en de ervaringen in Korea een belangrijke stempel op het denken over het luchtwapen. Ook wordt in die peri ode de luchtmacht Koninklijk en hiermee zelfstan dig en vindt de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO plaats. Verder worden onder meer Lucht macht- en NAVO-structuren besproken, vliegtuig bouw bij Fokker en de aanschaf van nachtjagers. Volgens het hoofdstuk 'De nuclearisering en moder nisering van de Koninklijke Luchtmacht', bereikte de luchtmacht in 1957 een absoluut hoogtepunt door 910 vliegtuigen in de inventaris te hebben. Het neerslaan van de Hongaarse opstand had impact op het denken. Het bezit van intercontinentale ballisti sche raketten door de Sovjet Unie en de indruk die de Spoetnik maakte, voedde de angst dat de Sovjets de Amerikanen technologisch waren voorbijgestreefd. De Berlijn- en de Cuba-crisis brachten de beide militaire blokken recht tegenover elkaar: de Thun- derstreaks van 311 en 312 stonden in oktober 1962 bewapend met live kernwapens gereed. De aanpas singen van de KLu aan de jaren zestig komt aan bod, nadat de Amerikanen de meeste vliegtuigen in de vijftiger jaren hadden betaald, moet de nieuwe F-104G Starfighter voor het grootste deel zelf betaald worden. Dit resulteerde in aanmerkelijk minder vliegtuigen, daarnaast speelde de kwestie Nieuw Guinea een belangrijke rol. Ook nieuwe or ganisatiestructuren binnen de KLu worden behan deld, evenals de invoering van de Geleide Wapens en de aanschaf van de Fokker F-27. 'Progressie en regressie: op weg naar een flexibele Koninklijke Luchtmacht, 1967-1973'. In de tweede helft van de jaren zestig troffen diverse NAVO- landen voorbereidingen om hun troepen- en vlieg tuigsterkte te verminderen. De plotselinge en zeer snelle bezetting van de Sovjet Unie en haar bond genoten van Tsjechoslowakije bleek een eye-opener voor de NAVO en door diverse bezuinigingsplannen werd een streep gehaald. Ook lessen worden geleerd in het Midden-Oosten, waar in 1967 Israel in een zesdaagse oorlog verzeild raakte. Beide partijen werden door de grootmachten volop van materieel voorzien, maar een rechtstreekse confrontatie tussen oost en west bleef uit. Diverse plannen voor de toekomst worden besproken, zowel vanuit een politiek- als vanuit een militair standpunt, evenals de nieuwe organisatiestructuren en de aanschaf van de Northrop NF-5. De vervanging van de Starfighter wordt opgestart in de vorm van het Multi-Role Combat Aircraft (MRCA 75), vliegbasis verdediging en de bouw van shelters op de vliegbasis komen aan de orde. Het boek besluit met de Conclusie en het Nawoord, Noten en een Engelse summary, waarna een over zicht van de geraadpleegde literatuur, afkortingen lijst en register wordt gegeven.

Spinner | 2014 | | pagina 45