Verhalen van een dolende wolkenridder 1 Verhalen wan een tlofende wolken ridder 1 - - 44 Zich beroepend op de sleutelrol die het bondgenoot schap in haar operatie-plannen aan het luchtwapen had toebedeeld en handig inspelend op de regerings- wens de nationale (vliegtuig)industrie bij de herbe wapening in te schakelen, wist de luchtmachtleiding haar plannen te realiseren. Sociaal-economische en financiële argumenten bepaalden tegelijkertijd te vens de grenzen van het beleid. Zij gaven niet zelden de doorslag bij de aanschaf van nieuwe vliegtuig typen, ongeacht de wensen van de Luchtmachtstaf of de NAVO. Deze studie laat bovendien zien dat de Koninklijke Luchtmacht volledig in het teken stond van het vliegende deel van het bedrijf. Indien u bent geïnteresseerd in de achtergronden van de Koninklijke Luchtmacht en de redenen waar om bepaalde beslissingen zijn genomen, dan is dit boek zeker aan te bevelen. Het geeft een heldere kijk op wat er buiten ons gemiddelde blikveld speelde. Take-Off. De opbouw van de Nederlandse luchtstrijdkrachten 1945-1973 kost Eur 34,90 en is in de boekhandel verkrijgbaar. Het boek kan ook besteld worden via www.uitgeverij-boom.nl Hans Berfelo Aart van Wijk, Verhalen van een dolende wolkenridder. Uitgegeven door Elikser, Leeuwarden. ISBN 978-90-8954-579-4. Softcover, 29,8 x 20,8 cm, 388 bladzijden, rijkelijk geïllustreerd met foto's en tekeningen in zwart-wit en kleur. Naast de vele reeds gepubliceerde verhalen, is Aart van Wijk nog niet uitverteld. Wederom verscheen er een lijvig boekwerk van zijn hand, dit maal ver telt hij zijn eigen verhaal, binnen en buiten de lucht vaart. Hij is de enige KLM-vlieger die op de Gloster Meteor heeft gevlogen en die vervolgens enkele decennia later zijn KLM-carrière beëindigde als gezagvoerder op de Boeing 747-400. Gedurende zijn beginjaren is hij viermaal door eigen toedoen door het oog van een naald gekropen, tweemaal op de RLS en tweemaal bij de Luchtmacht. Als een rode draad loopt verweven met de vliegerij zijn liefde naar academische studies. Hij studeerde rechten en behaalde in 2007 het doctoraal examen Griekse en Latijnse Taal en Cultuur (GLTC). Onder het pseudoniem Eques Nubium (Ridder van de Wolken) publiceerde hij enkele mijmerende beschouwingen in Op de Bok, het tijdschrift van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers. Na zijn eindexamen HBS in Gorinchem in 1951 werd Aart van Wijk leerling-vlieger op de Rijksluchtvaart school. Na zijn dienstplicht trad hij in 1956 als ver keersvlieger in dienst van de KLM. In 1962 werd hij lid van de Ledenraad van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers. Van 1963-1968 studeerde hij rechten aan de Universiteit van Amsterdam waar hij in 1974 promoveerde. Van 1971-1991 was hij voor zitter van de Legal Study Group van de International Federation of Air Line Pilots Associations. In 1989 werd hij vlieger op de DC-3 van de Dutch Dakota As sociation. Na zijn KLM pensionering stelde Aart van Wijk boeken samen met verhalen over de Gloster Meteor. Tijdens de presentatie van het tweede boek in 2007 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In 2011 stelde hij een boek samen met verhalen uit de burgerluchtvaart. Nu zijn al zijn eigen verhalen in een boek verwerkt: Verhalen van een dolende wolkenridder. Een volgend boek met verhalen uit de burgerluchtvaart (Luchtvaartver- halen-2) zal, naar verwacht, in 2014 verschijnen. Het boek leest gemakkelijk weg en geeft een aardig inzicht in het leven van Aart van Wijk, hoe het er bij de KLu in de jaren vijftig aan toe ging en wat er allemaal bij een maatschappij als de KLM speelt. Verhalen van een dolende wolkenridder kost Eur 45,00 en is in de boekhandel verkrijgbaar. Het boek kan ook besteld worden bij Uitgeverij Elikser via www. elikser.nl Hans Berfelo Aiifi van Wok

Spinner | 2014 | | pagina 46