Opnieuw beginnen In de eerste maanden van 1918 wordt druk gevlogen, maar alleen op Kalidjati. Soekamiskin is nog niet gereed. Het ligt in de bedoeling Soekamiskin als permanent vliegkamp in te richten, maar de dras sigheid is groot en drainage moeilijk, zodat men voorlopig op Kalidjati blijft. In februari wordt de cursus voor waarnemer geopend. Een eerste escadrille-vlucht wordt gemaakt op 13 mei, als twee TT en twee R-toestellen een overland- vlucht ondernemen. Op 2 september glijdt Onderluitenant Mosselman tijdens een demonstratie op het Koningsplein te Batavia af en stort omlaag. Mosselman overleeft, maar wordt voor de dienst afgekeurd. Op 11 september glijdt kapitein Engelbert van Bevervoorde tijdens een lesvlucht met luitenant Sneep af, komt terecht op een bamboe loods en vliegt in brand. Sneep kan worden gered, Engelbert van Bevervoorde komt om. De voorstellen tot opheffing van de Proefvliegafdee- ling worden op 21 oktober 1918 bij Koninklijk Be sluit goedgekeurd. De opheffing volgt, onder gelijk tijdige oprichting van de Vliegafdeeling. Gevlogen wordt er nauwelijks nog. Begin oktober wordt het enig overgebleven leertoestel uit elkaar genomen voor inspectie. Men beschikt nog over zes R-verkenners en één TT-lesvliegtuig, zonder reserve- delen. Wat nog aan materiaal over is wordt naar Soekamiskin overgebracht, Kalidjati wordt tijdelijk De De HaviUand DH 9 'H-119' gesloten. Alle vliegers worden overgeplaatst naar de troep, alleen luitenant Leendertz blijft achter. Burger Instructeur-werktuigkundige Hilgers neemt een jaar verlof. Een pas aangekomen AVRO 504K, provisorisch voorzien van de registratie 'A-29' De vliegtuigen worden oorspronkelijk voorzien van een cirkelvormige oranje schijf. De legercom mandant luitenant-generaal N.-H. van Rietschoten is van mening dat dit kenteken te moeilijk is te onderscheiden van de rode cirkelvormige schijf op Japanse toestellen. Op 15 januari 1919 bepaalt de legercommandant, dat de vliegtuigen een roodwit-

Spinner | 2014 | | pagina 10