9 Met de Vickers Viking werden ook uitstapjes gemaakt blauwe rozet met een oranje rondje in het midden, zullen dragen. Inmiddels zijn in Nederland vier officieren van het KNIL opgeleid tot vlieger. Drie daarvan komen, ver gezeld door de Luchtvaartkundig-ingenieur Vreeburg in juli 1919 in Indië aan. Voor hun vertrek zijn door hen in Engeland twaalf AVRO 504K- en twaalf De Havilland DH 9-toestellen gekocht. Onder leiding van Vreeburg worden de nieuwe toestellen opge bouwd, waarna blijkt dat de nieuwe toestellen uit stekend voldoen. Wederom wordt de naam gewijzigd: "Vliegafdeeling" wordt omgedoopt tot "Luchtvaartafdeeling" kortweg "LA". Op 6 december landt de beroemde vlieger Ross Smith met zijn Vickers Vimy op weg naar Australië, op Kalidjati. Hij wordt tegemoet gevlogen en naar Kalidjati begeleidt door drie DH-9's en een Glenn Martin R. Dit is tevens de laatste vlucht van een Glenn Martin R, daarna kapt men een stuk van de vleugels en worden ze nog tot 1928 als roltoestel gebruikt. In de loop van 1920 zal de opleiding voor nieuwe vliegers weer ter hand worden genomen. De chef van de technische dienst Vreeburg, vertrekt naar Europa voor aanschaf van nieuw materieel. Hij verzorgt de aankoop van nog eens veertien DH 9's en twaalf AVRO 504K's leertoestellen. Op 2 mei 1921 wordt een contract getekend voor de aankoop van acht Vickers Viking amphibie-vlieg- tuigen. Ook wordt op 30 juni 1921 na lang onder handelen eindelijk een contract ondertekend voor de levering door Fokker van zes D.VII jachtvlieg tuigen, voorzien van Siddeley Puma motoren. Oorspronkelijk zijn opdrachten verstrekt aan de NV Trompenburg voor het leveren van jachtvliegtui gen, verkenners en leertoestellen. Als Trompenburg zich echter uit de vliegtuigbouw terugtrekt, worden contracten door Fokker overgenomen. In januari 1922 komen de eerste Vickers Vikings in Indië aan en worden nog diezelfde maand op Soeka- miskin ingevlogen. Op 15 februari wordt de eerste D.VII op Soekamiskin ingevlogen. Daar de opleidingen in Indië naar wens verlopen, wordt afgezien van de opleidingen bij de LVA op Soesterberg. Tengevolge daarvan worden op 8 november nog eens twaalf AVRO 504K's in Engeland bijgekocht. Een radiodienst wordt opgericht, enkele autostations worden gemonteerd en een aantal vliegtuigen wordt van radiouitrusting voorzien. De opleiding van leerlingvliegers wordt in Kalidjati voortgezet. Een viertal De Havilland DH-9's maakt voor het eerst een lange tocht en vliegt naar Semarang en verder naar Soerabaja. Twee bijbestelde Vickers Vikings komen in januari 1923 aan, zodat het totale aantal bestelde Vikings op tien komt.

Spinner | 2014 | | pagina 11