'tTït" 10 Er worden dit jaar vijftien leerling-vliegers in opleiding genomen, waarvan er verscheidene het brevet halen. Het 2e escadrille wordt op Andir ge formeerd, terwijl het 1e escadrille voorlopig nog op Soekamiskin blijft. Het hoofd van de Technische Dienst vertrekt weder om naar Europa voor aanschaf van nieuwe vliegtui gen. Door de Technische Dienst wordt in 1924 een gewij zigde AVRO ontwikkeld. De romp is geheel in triplex schaalbouw uitgevoerd. Het toestel wordt hierna in serie door de Technische Dienst aangemaakt. Twee De Havillands worden omgebouwd tot ambulance vliegtuig. Naast de bestuurder is er plaats voor een liggende patiënt en een verpleger in een overdekte ruimte. De Vickers Vikings worden, na tevergeefs te zijn aangeboden aan de MLD, buiten dienst gesteld. Om te zien of er inmiddels betere lestoestellen op de markt zijn dan de AVRO 504K, is in Europa door het hoofd van de Technische Dienst een Fokker S.IV en een Morane Saulnier AR-35 gekocht. De Fokker DC.I 'F.D.403' Het jaar 1925 staat in het teken van uitbreiding van het vliegtuigen bestand. Bij Fokker zijn tien Fokker C.IV's en tien Fokker DC.I's gekocht en bij Koolhoven vier FK 31's, die in de loop van dat jaar instromen. Eén Fokker C.IV verongelukt voor de verzending in Nederland. Ter vervanging wordt een Fokker C.V geleverd. Ook gaat zowel het vliegende- als het technische bedrijf van Soekamiskin over naar Andir, waarna Soekamiskin wordt gesloten. Op 2 november wordt met behulp van speciale ter reinverlichting de eerst nachtvlucht uitgevoerd. Dit blijkt aanleiding om modernere nachtverlichting te installeren. Een van de vier Koolhoven FK 31's, de K.421' In 1926 wordt het woord escadrille losgelaten en wordt vliegtuigafdeling geïntroduceerd. De 1e Afde ling vliegt met DH-9's, de Fokkers worden verdeeld over de 2e en de 3e Afdeling. De ter vervanging van een C.IV geleverde C.V blijkt zeker wat waarnemin gen betreft, beter te voldoen dan de C.IV's. Dit jaar worden twaalf in eigen beheer vervaardig de DH-9's afgeleverd. Evenals de zelfvervaardigde AVRO 504's beschikken deze toestellen over een triplex romp. Het jaar 1926 kenmerkt zich, doordat de LA zijn vleugels gaat uitslaan buiten Java. Nadat eerst een tocht met twaalf vliegtuigen is gemaakt naar Telok Betong op Sumatra, wordt de mogelijkheid voor een route langs de lengte-as van Sumatra bestudeerd. Daarna volgen nog vele tochten over Sumatra en de Kleine Soenda-eilanden. De ervaringen met de Fokker C.V is zo goed, dat er vijf toestellen van het type C.Ve worden aange schaft. Die komen in 1927 in Indië aan. Gedurende de maanden juli tot en met november wordt met Fokker C.IV's een luchtpostdienst onder houden, in aansluiting op de aankomende en ver trekkende mailboten. Zonder de minste hapering wordt deze dienst gedurend 600 uur gevlogen. In november wordt met vier DH-9's een verken ningstocht naar Timor (een afstand van 2100 km) ondernomen. Gedurende negen dagen wordt in 38,5 uur vliegtijd 4450 km afgelegd. Begin april 1928 gaan de luitenant-vliegers Kengen en Van Haselen naar Nederland om behulpzaam te zijn bij het overvliegen van vier Fokker F.VIIb/3m verkeerstoestellen voor de KNILM. Eveneens in 1928 wordt de vliegmedische dienst opgericht. splSBHRjfigl

Spinner | 2014 | | pagina 12