11 In 1929 komen twaalf Fokker C.Ve toestellen de LA versterken, wordt een eerste serie Curtiss Hawk's besteld en worden valschermen in dienst gesteld, die verplicht bij iedere vlucht moeten worden mee genomen. Op 30 mei viert de LA haar 15 jarig bestaan onder zeer grote belangstelling. Twee Fokker C.Ve's begeleiden een Fokker F.VIIb/3m van de KNILM In mei 1930 komen de in het jaar daarvoor bestelde eerste serie van acht Curtiss Hawk's in Indië aan. Ook wordt de LA nog uitgebreid met zes Fokker C.Vd's, die oorspronkelijk voor de MLD ter verdedi ging van Soerabaja waren bestemd. De wereld is in recessie en ook de LA ontkomt daar niet aan, waarbij ook het mes wordt gezet in de personeelssterkte. Een aantal vliegers gaat terug naar hun wapens, enkelen vertrekken met een afvloeiingsregeling. De aangekomen Hawk's vormen de 1e Afdeeling om van verkenningsafdeling tot jachtafdeling. Er wordt in september een geslaagde oefentocht gemaakt met zes C.V toestellen van Andir naar Medan en terug. In december volbrengt de onderluitenant-vlieger J.A.J. Oonincx te Kalidjati de eerste en succesvolle parachutesprong van 1000 m. hoogte met het nieuw ingevoerde Irvin-valscherm. In 1931 komen nog eens zes Curtiss Hawk's de ge lederen versterken. Deze zijn in licentie gebouwd bij Aviolanda. Teneinde Fokker in de gelegenheid te stellen een alternatief voor de Curtiss Hawk te leve ren, is de Fokker D.XVI gebouwd, deze verongelukt echter in Nederland en is nooit in Indië geweest. Een van de veertien Curtiss Hawk I's (foto via Gerard Casius) In mei 1931 vliegt de kapitein-vlieger M. Patist, samen met de KNILM-vlieger Mol met de Fokker F.VIIb/3m 'Abel Tasman' naar Australië en terug. Uit bezuinigingsoverwegingen wordt Kalidjati op 31 december gesloten Fokker bouwt na de crash van de D.XVI een nieuw toestel, de D.XVII. Dit toestel blijkt beter te voldoen en zelfs moderner dan de Curtiss Hawk. Het voldoet aan de door de LA gestelde eisen en wordt in 1932 naar Indië gestuurd. Er volgt echter geen verdere opdracht. De AVRO's worden gemoderniseerd: de oude Cler- get-rotatiemotoren worden vervangen door de Sid- deley Mongoose. Ook de DH-9's krijgen een nieuwe motor: de Wasp. De nog aanwezige De Havilland's worden voorzien van een nieuwe motor, de Wasp In de jaren 1932 en 1933 zijn tengevolge van de bezuinigingen verschillende reorganisaties door gevoerd.

Spinner | 2014 | | pagina 13