De gevolgen van stijgende spanning 12 De economische crisis is over het hoogtepunt heen en de spanningen in zuid-oost Azië beginnen op te lopen. Dit zorgt ervoor, dat defensie weer in de belangstelling staat. In 1934 wordt aan Fokker opdracht gegeven tot de ontwikkeling en bouw van een nieuw verkenningsvliegtuig: de Fokker C.X. Eind 1935 moet een nieuwe materieelkeuze worden gedaan. De keuze moet gemaakt worden uit vervan ging van de Hawk door een modernere jager, of aan schaf van middelbare bommenwerpers. Aan Fokker wordt verzocht een nieuwe jager te ontwerpen. De balans slaat echter door naar bommenwerpers, een keuze die bij meerdere luchtmachten wordt gemaakt. Er wordt gekozen voor de Amerikaanse Glenn L. Martin bommenwerper type 139, een van de modernste van die tijd. Wel mag Koolhoven aan de LA leveren: 45 FK-51's zijn besteld en stromen in. Hiermee worden de oude AVRO's buiten gebruik gesteld. Een tweede serie van 26 Glenn Martin bommen werpers wordt besteld, die in 1937 en 1938 worden geleverd. Dertien Martin 139WH-1's worden gekocht en vlot geleverd In 1936 worden eindelijk de in 1934 bestelde Fok ker C.X's afgeleverd. Ook worden twee Fokker F.VIIb/3m's van de KNILM overgenomen om dienst te doen als transportvliegtuig/ambulance. Kalidjati wordt na vijf jaar gesloten te zijn geweest, weer in gebruik genomen. Gedurende 1938 worden nog twee afdelingen uitge rust met de verbeterde Martin 139WH-2, waarna op 1 oktober de eerste complete Martin Vliegtuiggroep (VlG-II) in dienst kan worden gesteld. Ook worden nog eens 39 Martin bommenwerpers van het type WH-3 en 42 van het type WH-3A ge kocht, die in de jaren tot begin 1940 instromen. De vervangen Fokker C.X verkenners worden omge bouwd tot lesvliegtuigen. Pas in 1936 worden de Fokker C.X's geleverd Op 19 januari 1937 wordt de eerste van dertien Glenn Martin 139WH-1's op Andir ingevlogen, de aanvoer van de overigen verloopt voorspoedig, waarna in april de 2e VA haar Fokker C.V's inruilt voor de Martin bommenwerper. Ook komt de door Fokker ontwikkelde jager, het prototype van de D.XXI, naar Indië, waar het wordt beproeft en ingedeeld bij de Hawk's. Er volgt echter geen bestelling. Teneinde het vliegen op de Martin bommenwerper beter voor te bereiden, wordt in 1939 een serie van 16 tweemotorige Lockheed 212 toestellen aange schaft. Op 30 maart verandert de Luchtvaartafdeeling (LA) in Militaire Luchtvaart (ML) Vanwege de dreigingen worden in heel Indië meer vliegvelden aangelegd. Door het wegvallen van jagerbescherming voor Soe- rabaja, worden door het protest hiertegen van de MLD, wederom jagers aangeschaft. In mei 1940 worden 20 Curtiss H75A-7 Hawk jachtvliegtuigen geleverd, waarmee op 1 augustus de 1e Jacht Afdeeling wordt gevormd op Andir. Voor het oefenen van de jacht- vliegers zijn zes Bücker Jungmann's aangeschaft, een toestel met goede acrobatie-eigenschappen. Als de oorlog in Europa is uitgebroken, is het met de neutraliteit snel gedaan. Echter om Japan niet te provoceren wordt de schijn opgehouden. Achter de schermen wordt overleg gepleegd met de Engelsen en Amerikanen.

Spinner | 2014 | | pagina 14