De oorlog verklaart 13 Koolhoven leverde van de FK 51 een groot aantal toestellen Er wordt nu alles aan gedaan om materieel te kopen: de ML kan een bestelling van 24 Curtiss-Wright CW-21B jagers overnemen, die besteld zijn door Ne derland, maar niet meer kunnen worden geleverd; 72 Brewster 339C/D jagers kunnen worden besteld, die voor het merendeel worden geleverd, evenals 20 Lockheed Lodestar transportvliegtuigen, 24 Curtiss-Wright CW-22 Falcon lesvliegtuigen en 60 Ryan lesvliegtuigen. Besteld, maar niet meer geleverd: 100 Hawker Hur ricanes, te bouwen in Canada; Curtiss P-40Es; 162 Brewster 340-17 duikbommenwerpers; 10 Curtiss- Wright CW-22B Falcons (twee nog wel aangekomen); 20 Brewster 439; 162 North American B-25 Mitchells, enkele nog wel geleverd in Australië en India. Daarnaast wordt gebruik gemaakt van een aantal gemilitariseerde sportvliegtuigen, die meestal door hun eigenaren worden gevlogen, zoals twee Om ervaring op te doen met meermotorigen, wordt in Ame rika de Lockheed L212 gekocht WACO's, een Messerschmitt Bf 108, een Fairchild 24, twee Piper J-4 Cub Coupés en een Miles Hawk. In 1941 wordt het Vrijwillig Vlieger Corps (VVC) opgericht. Dit is een burgerinitiatief om meer te doen voor de lucht defensie. Als overeenstemming is bereikt met de ML en het Nederlands Indisch Luchtvaart Fonds (NILF), kan de VVC van start gaan bij de vliegclubs, met militaire instructeurs. Het is de bedoeling, dat opgeleide burgers, als de nood aan de man komt, in militaire dienst komen en als tweede bestuurder/luchtschutter kunnen fungeren. Op 8 december 1941 wordt Pearl Habor onverhoeds door de Japanners aangevallen. Nederland verklaart direct de oorlog aan Japan. Op 30 november daaraan voorafgaand is al begon nen met de mobilisatie en verspreiding van de een heden naar de oorlogsbases. VlG III vertrekt met drie afdelingen Martin bommenwerpers naar Sin gapore gevolgd door de Buffalo's van 2-VlG V. Op 17 december komt de ML voor het eerst in con tact met de Japanners, nadat deze bij Miri, Brits Noord Borneo zijn geland. Zes Martin's van 2-VlG I uit Singkawang voeren een bomaanval uit. De aanvallen worden enkele malen herhaald, waarbij stevige verliezen worden geleden. Ook bij Singapore worden door Martin's bomaan vallen uitgevoerd. De Buffalo's van 2-VlG V boeken enkele successen, maar komen meestal te laat door de gebrekkige alarmering voor luchtaanvallen. Als op 23 december de Japanners de havenplaats

Spinner | 2014 | | pagina 15