14 Voor de luchtverdediging worden toch weer jagers aangeschaft, de Curtiss H75A-7 Hawk Kuching op Noord-West Borneo bezetten, begint de ML direct met aanvallen op de daar gestationeerde bommenwerpers, die een direct gevaar vormen voor Singapore. Het vliegveld van Kuching is echter in een zo slechte conditie, dat de Japanners naar alternatieven omzien. Zij zetten de aanval in op het ML-veld Sinkawang, dat in een veel betere conditie is. Ondanks de intensieve luchtverdediging van vier Buffalo's moet het veld met Kerstmis worden verlaten. Eind december begint de Japanse aanval op de oost kust van Borneo, waarbij een belangrijk doel het olie-eiland Tarakan is. De hier aanwezige twee patrouilles Buffalo's worden zodanig bestookt, dat slecht drie toestellen overblijven, die zich op 10 januari 1942 terugtrekken op Samarinda. Op 10 januari 1942 wordt de Japanse landingsvloot op weg naar Tarakan aangevallen met alle beschik bare Martin bommenwerpers van 1-VlG I uit Sama- rinda II. Enige schepen lopen schade op, maar het konvooi wordt er niet door tegengehouden. Vanuit Java wordt versterking ingevlogen, bestaande uit de 7e Afdeeling Glenn Martin's (2-VlG II) en twee patrouilles van 1-VlG II. Voor het transport komen twintig Lockheed Lodestar's in dienst Op 13 januari worden grote verliezen geleden, als besloten wordt de Japanse vloot bij Tarakan met een tussenruimte van 1,5 uur steeds door drie vliegtui gen te laten bombarderen. Vijf van de vijftien vlieg tuigen worden afgeschoten. De volgende dag komt van Java de opdracht de aanvallen stop te zetten. Op 18 januari wordt de luchtverdediging van Sama rinda II versterkt met twee patrouilles Buffalo's van 2-VlG V, die uit Singapore waren teruggetrokken. Op 23 januari volgt de Japanse aanval op Balikpapan. Het landingskonvooi wordt aangevallen door Glenn Martin's en Buffalo's van het nog steeds niet ontdekte veld Samarinda II. Twee transportschepen werden tot zinken gebracht, maar dat was niet voldoende om de aanval tot staan te brengen. Bij toeval ontdek ken de Japanners de volgende dag Samarina II als ze een net gestarte KNILM DC-3 in de gaten krijgen. Twee van de Japanse jagers konden worden neerge schoten, maar de derde ontkomt. De Glenn Martin aanvallen op het Japanse konvooi gaan door, maar de Buffalo's blijven geconsigneerd op het veld, daar een Japanse aanval niet lang meer kan uitblijven. In de middag vindt een eerste aanval plaats door vijf Japanse jagers. De Martin's waren op dat moment in de lucht en weten bij donker terug te keren. Enkele Martin 139WH-3A bommenwerpers in de buitenge westen

Spinner | 2014 | | pagina 16