Doorgaan vanuit het buitenland 16 Tijdens aanvallen op 19 februari rond Batavia gaan negen Buffalo's verloren, deze kunnen niet meer worden aangevuld. Medio februari worden twaalf Hawker Hurricane's van de RAF overgenomen. Oorspronkelijk bestemd voor Singapore, worden 39 toestellen in Batavia gelost en geassembleerd. Na training, waarbij twee toestellen crashen en enkele operationele vluchten zijn er op 26 februari nog slechts zeven toestellen over. Deze vliegen naar Ngoro op Oost-Java om daar het alleen opererende Amerikaanse squadron met P-40E's, bij te staan. Ook zes Buffalo's worden hier naartoe gevlogen. De Brewster Buffalo is in ML-KNIL goed vertegenwoordigd en vecht overal boven het eilandenrijk. Hier de B-3110 met Deibei (foto via Gerard Casius) De Japanse landingskonvooien die aankoersen op Java worden aangevallen door Glenn Martin's, Amerikaanse Douglas A-24's, Engelse Blenheim's en Australische Hudson's, waarbij de nog aanwezige jagers zo goed mogelijk dekking geven. Op 1 maart overrompelt een Japans speciaal de tachement volkomen onverwacht Kalidjati. Veel Engelse bommenwerpers zijn hier aanwezig. In de chaos kunnen nog vijf Hudson's starten, maar 21 toestellen moeten worden achtergelaten. Vanuit Andir doen Glenn Martin's, Buffalo's en CW- 21B's aanvallen op de landingszone en de opruk kende Japanners. Vroeg in de ochtend van 1 maart worden de Neder landse en Amerikaanse jagers van Ngoro ingezet voor een aanval op de Japanse landingssloepen aan de kust. Zes Hawker Hurricane's, vijf Buffalo's en negen P-40's vliegen al mitraillerend over het doel, waarbij de Japanners flinke verliezen lijden. Het afweervuur is hevig, zodat na de aanval drie Hurricane's, een Buffalo en drie P-40's niet meer bruikbaar zijn. Kort daarna wordt Ngoro door de Japanners ontdekt en volgt een zware luchtaanval, waarbij vrijwel alle jagers worden beschadigd. De Amerikanen vertrekken naar Australië en geven de resterende P-40's aan de Nederlanders. Deze worden echter niet meer gebruikt. Op 7 maart starten de laatste vier Buffalo's van An dir om te proberen de verdedigers van de Lembang stelling wat lucht te geven. Twee toestellen komen in gevecht met Japanse jagers, waarbij de patrouil lecommandant, Van Helsdingen, sneuvelt. De twee anderen weten de weg voor de Lembang stelling nog te mitrailleren, maar raken ook in gevecht met Japanse jagers. Drie toestellen weten, zwaar bescha digd, op Andir terug te keren. De volgende ochtend wordt gecapituleerd. Nadat Java heeft gecapituleerd, is in Australië een heterogeen gezelschap aanwezig. Vóór de capitula tie is de vliegschool met leerlingen en instructeurs al uitgeweken. Ook zijn daar de bemanningen, die de beloofde North American B-25 Mitchell's komen ophalen, de Lodestar afdeling met bemanning en nog vliegende Lodestar's, maar ook vele anderen, die met KNILM DC-3's en Electra's zijn meegevlogen. Ook met een vliegwaardig gemaakte Amerikaanse B-17 weten sommigen Australië te bereiken. De eerste North American B-25 Mitchell bommenwerpers in een hangar bij Canberra Direct wordt de vliegschool weer opgestart en be gint men met vlieglessen. Ook beginnen de B-25 binnen te komen, echter de Amerikanen komen ook vliegtuigen tekort en al spoedig worden de binnenkomende B-25's door hen overgenomen. Ook de KNILM vloot en de Lodestar's worden overgenomen. Daarnaast komen de vlieg tuigen nu in grote getale in Australië aan, uitgewe ken, omdat Java nu bezet is. Hieronder zijn 18 P-40 jagers, 26 Buffalo's, 21 CW-22B's en 4 Lockheed 12's.

Spinner | 2014 | | pagina 18