UITGEVLOGEN Loe M M Baltussen Het Science Museum is één van de oudste musea in Engeland. Het is in 1857 opgericht als het South Kensington Museum. Het gebouw dateert uit 1851 toen er de Great Exhibition werd gehouden. De oorspronkelijke, technisch-wetenschappelijke verzamelingen zijn later overgebracht naar gebouwen op de huidige plaats van het museum. In 1909 zijn de kunstcol lecties waarover het Science Museum toen nog beschikte, administratief en fysiek afgeschei den en ondergebracht in het Victoria Albert Museum. De schenking van Sir Hiram Maxim in 1896, een propeller van 18 voet diameter, een model van zijn vliegmachine en een stoom machine, is een begin van de Britse nationale luchtvaartcollectie zoals die nu nog steeds te zien is aan de Exhibition Road in Londen. Met de talloze grote en kleinere luchtvaartmusea die het land rijk is - voor veel luchtvaartenthousiasten en dito museumfreaks overigens een aangename versnippering - is niet helemaal duidelijk wat het Science Museum precies bedoeld met de 'nationale Britse luchtvaartcollectie'. Maar het is ongetwijfeld een van de oudste vliegtuigverzamelingen ter wereld. 20 Bij een Lockheed 10A Electra gaan de gedachten altijd uit naar het mysterie rond Amalia Earhart die overigens met een 10E vloog (Foto: Science Museum, Londen) Oorspronkelijk is de collectie tentoonge steld op een van de galerijen van het oude Imperial Institute, later het Commonwealth Institute genoemd, ten noorden van het huidige Science Museum. Tegelijk met de uitbreiding van het Imperial College is het centrale deel van het Science Museum voltooid. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn de vliegtuigen verplaatst naar het Westen van het land. Later zijn ze teruggehaald en in hun huidige onderkomen geplaatst. De bouw van deze derde, toen nog de hoogste, verdieping begon in 1961. Bij het ontwerp van deze etage is er rekening mee gehouden dat deze galerij als hangar zou worden gebruikt. De vliegtuigen moesten er kunnen worden opgehangen. Vanwege de exposi tie van de Vickers Vimy, die op 14 en 15 juni 1919 vanaf Newfoundland naar Ierland de eerste non- stopvlucht over de Atlantische Oceaan maakte, is

Spinner | 2014 | | pagina 22