Buitgemaakt Een doorkijkje vanaf de Supermarine Seaplane, naar de neussectie van een Dakota onder een Hawker Hurricane en nog een Me-263 daarboven (Foto Brett Holman) Battle of Britain De Battle of Britain is een apart verhaal. Er is in Enge land geen luchtvaartmuseum te bekennen dat daar aan geen aandacht besteed. Het Science museum heeft twee, of beter, drie representanten uit die pe riode in huis: een Hurricane en een Spitfire. En ook een V-1. De Hurricane Mk.I met constructienummer 46 heeft in augustus 1940 dienst gedaan bij het 615 County of Surrey Squadron in Kenley. Op 18 augus tus 's morgens is het vliegtuig in vuurcontact geko men met de Duitsers en tot landen gedwongen op Croydon. Hawker heeft het vliegtuig later gerepareerd. De Spitfire Mk.Ia vliegt voor het eerst op 2 april 1940. De Spitfire wordt ingedeeld bij het No.72 Squadron. Op 3 juli maakt het jachtvliegtuig een crashlanding bij Acklington. Na herstel heeft deze Spitfire nog gevlogen bij de Operational Training Unit's No's. 52, 58 en 61. Maar het meest historische vliegtuig in de collectie van het Science Museum is toch wel de Gloster E.28/39. Het is het eerste Britse straalvlieg tuig. Op 15 mei 1941 maakte P.E.G. Ayer op Cranwell de eerste vlucht met deze straalkist. De Gloster wordt aangedreven door een Whittle W.1 turbojet en is één van twee prototypes. De laatste vlucht van deze W4041/G geregistreerde Gloster is in 1944 gemaakt op Farnborough. Daarna is het vliegtuig overgedragen aan het Science Museum. De collectie vliegtuigen uit de Tweede Wereldoor log bestaat uit een merkwaardige mengeling van buitgemaakte vliegapparaten. De Focke-Achgelis Fa- 330 uit 1943, ook een autogyro, wordt vanaf Duitse schepen gebruikt als observatie- en verkennings platform. Wereldwijd zijn er nog heel wat exempla ren te zien van deze op de wind aan een kabel vanaf een U-boot omhoog gelierd helikoptertje. En dan is er nog een door een raketmotor aangedreven Mes- serschmitt Me-163B-1 Komet. Die heeft bijzonder slechte vliegeigenschappen. Dat is waarschijnlijk ook een van de redenen waarom er relatief nog een behoorlijk aantal is overgebleven uit die jaren. Ook staat een Japanse OKA-II zelfmoordbom in het museum. Ze zijn ingezet tegen de vliegdekschepen van de U.S. Navy in de Stille Zuidzee. Een andere vliegende bom, de Duitse FZG-76, beter bekend als de V-1, het Vergeltungswaffe-I, is ook in het Science Museum te vinden. DH-60 Gipsy Moth waarmee Amy Johnson in haar eentje vanuit Engeland naar Australië vloog

Spinner | 2014 | | pagina 24