Belang Bereikbaarheid en toegan kelijkheid. 23 Authentiek Tot de naoorlogse vlieg'tuigen' behoort o.a. de 'Fly ing Bedstead1 van Rolls-Royce uit 1954. Het vliegend ledikant is een verticaal opstijgend testvliegtuig. Het is het eerste 'zwaarder dan lucht' apparaat dat zonder aerodynamische draagvlakken in de lucht kan blijven. Ontegenzeglijk roept het apparaat as sociaties op met de Lunar Module 'Eagle' die 15 jaar later op de maan zou landen. De Skeeter helikopter is van latere datum. Die heeft nog tot 1975 dienst gedaan bij het Britse 654 Squadron van het Army Air Corps in Duitsland. De Short SC.1 is een VTOL research vliegtuig uit 1957. Interessant zijn de ver schillende cockpits in het Science Museum. Ze zijn authentiek, deze cockpits van een Vickers Vimy, Gloster Meteor, English-Electric Canberra, Hawker Hunter, De Havilland DH-106 Comet-1A, Beagle B.206 en Douglas Dakota. Wegens ruimtegebrek zijn sommige collectiestukken in het museumdepot in Wroughton, Wiltshire of elders in het land opge slagen. Zo ook een Clarke TWK, een zweefvliegtuig uit 1910 en de Handley-Page Gungnunc ontworpen voor deelname aan de Amerikaanse Guggenheim Safe Aircraft Competition in oktober 1929 en geschonken aan het museum in 1934. Een Pou-du- Ciel van de vliegtuigbouwer Henri Mignet, die hier 'Flying Flea' wordt genoemd, wordt niet echt gemist in het Science Museum. Elk zichzelf respecterend luchtvaartmuseum heeft er wel een in zijn col lectie of verstopt in opslag. In de meeste Europese landen heeft dit Franse tweedekkertje de toets van de luchtvaartoverheden niet kunnen doorstaan. De rolbesturing van het vliegtuig gebeurde door het scheluw trekken van de vleugels. En dat ging niet altijd goed. sea die over veel grotere verzamelingen vliegtuigen en daaraan gerelateerde objecten beschikken. Waar het om gaat is het luchtvaart historisch belang van zo'n verzameling. Het Science Museum mag op dat gebied worden gezien als een vooraanstaand instituut. In de loop der jaren heeft men aan de Exhibition Road in Kensington, Londen het puikje van old-timers verzameld. Het museaal accent ligt daarbij vooral op de technische ontwikkeling van de luchtvaart. Neem daarbij dat er veel is en nog steeds wordt gedaan aan publieksinformatie, dan zal het voor iedere luchtvaart enthousiast duidelijk zijn waarom hij of zij bij een bezoekje aan Londen, niet kan wegblijven in het Science Museum. In totaal zijn er tijdens W.O.1 voor het Royal Flying Corps 5.265 exemplaren gebouwd van deze SE.5a bij zes verschillen de vliegtuigfabrieken in Engeland. De SE.5 op de Flight Gal lery komt van de Royal Aircraft Factory. Die bouwde er 200 Uitgeleend Een vliegtuig dat het Science museum in bruikleen elders heeft afgestaan is een bij De Havilland ge bouwde Cierva C.24 Autogyro, waarvoor de cockpit van de Puss Moth als basis diende. Ook de tweede prototypes van een DH-100 Vampire en de BAC/ Aerospatiale Concorde staan elders opgesteld. Op 3 december 1945 opereerde de Vampire als eerste straalvliegtuig vanaf het Britse vliegdekschip, de HMS Ocean. Misschien spreken de inrichting van de expositie in het Science Museum en de collectie vliegtuigen op de Flight Gallery notoire bezoekers van luchtvaart musea minder aan. Er zijn, zeker in Engeland, mu- Het Science Museum, Exhibition Road, London SW7 2DD, is goed bereikbaar met openbaar vervoer. Het dichtstbijzijnde Tube (metro) station is South Ken sington. Ook met dubbeldekker van London Trans port goed te doen. Met de auto vanaf Cromwell Road (A4). In de directe omgeving is het uitermate moeilijk een parkeerplaats te vinden. Het museum ligt buiten de tol zone van London City. Het mu seum is dagelijks geopend van 10:00 tot 18:00u, behalve op 24-26 december. Toegang: vrij. Noot. Spinner-33, National Air and Space Museum, alinea Origineel voor Replica.

Spinner | 2014 | | pagina 25