Reactie Spinner nr. 51 "Historie op Hendon" RECENT VERSCHENEN Koninklijke Luchtmacht in Nederlands Nieuw-Guinea 25 Een kleine kanttekening bij het prachtige artikel over de "Historie op Hendon" in de Spinner nr. 51. Op blz. 34 van deze Spinner is vermeld dat de Itali aanse Fiat Falco niet echt thuis hoort in de ambian ce van de Battle of Britain. Deze constatering lijkt mij vatbaar voor betwisting. Gemakshalve citeer ik uit "Vliegvelden in Oorlogstijd" blz. 299 (maar het is niet moeilijk hetzelfde verhaal te lezen in Engelse, Belgische en Italiaanse publicaties): "Tussen eind september en eind oktober (1940) ver plaatste een detachement van de Italiaanse lucht macht naar België om de Luftwaffe te steunen in de - op dat moment al aflopende - Slag om Engeland. In totaal bestond deze strijdmacht uit ongeveer tweehonderd vliegtuigen, waaronder FIAT R.20MM bommenwerpers en FIAT CR.42- (Falco) en FIAT G.50-jachtvliegtuigen die onder meer werden ge stationeerd te Melsbroek, Chièvres, Ursel en Mal- degem. De weinig succesvolle missies naar Groot- Brittannië leidden tot relatief zware verliezen, wat deels te wijten was aan de hopeloos verouderde Italiaanse vliegtuigen." De FIAT CR.42 Falco die in Hendon wordt bewaard raakte op 11 november 1940 vrijwel onbeschadigd in Engelse handen na een noodlanding aan de En gelse kust. Ik hoop hiermee een stukje historie te hebben op gehelderd, Vriendelijke groet, Gert den Herder Gerard Casius en Frans Peter Schulte (redactie), Koninklijke Luchtmacht in Nederlands Nieuw-Guinea. Uit gegeven door Lanasta/Violare, Emmen. ISBN 978-90 8616-129-4. Gebonden met harde omslag, 22,5 x 30,5 cm. 256 pagina's, rijkelijk geïllustreerd met meer dan 700 foto's en tekeningen in zwart-wit en kleur. Na het vertrek uit Indonesië, bleef Nederland vasthouden aan het bezit van Nederlands Nieuw- Guinea. Echter Indonesië zag Nieuw-Guinea als een onderdeel van haar eilandenrijk. In de jaren vijftig van de vorige eeuw nam de agressie van dat land tegen de Nederlandse aanwezigheid toe. Zodanig zelfs, dat besloten werd de verdediging van Nieuw-Guinea uit te breiden. Hoewel op individuele basis al verschillende luchtmachters op Nieuw-Gui nea gedetacheerd waren geweest, werd vanaf 1958 de aanwezigheid van de Koninklijke Luchtmacht op Nieuw-Guinea formeel met het zenden van een Radio-Radar Groep. De dreiging werd steeds groter, zodat ook Hawker Hunter luchtverdedigingsjagers naar het eiland werden gezonden. Het 322 Squadron werd op Biak operationeel met twaalf Hawker Hunter Mk.4 toe-

Spinner | 2014 | | pagina 27