Sjef Adriaansen - Pelgrim naar Engeland KONINKLIJKE LUCHTMACHT IN NEDERLANDS NIEUW-GUINEA 26 Ertrr 'riifoititi - CnviCmnn,F™,.lta-£*ta stellen, later aangevuld met veertien Mk.6 jager. Eveneens werd op Biak het 336 Squadron opgericht met zes Douglas C-47 Dakota's, later door verliezen aangevuld met twee in Australië gekochte machi nes. Daarnaast waren vele andere onderdelen ac tief, om de defensietaak goed te kunnen uitvoeren. Door druk van de Verenigde Naties werd uiteinde lijk het land in 1962 overgedragen en werd de eer ste echte 'Out of the Area' operatie beëindigd. In het boek Koninklijke Luchtmacht in Nederlands Nieuw-Guinea, vertellen KLu-veteranen hun erva ringen, opgedaan tijden hun uitzending naar de tropen. Het boek is opgezet als een fotoboek, met veel beeldmateriaal uit privé-collecties, waar omheen de verhalen zijn opgetekend. Naast verhalen over het vliegen en de vliegtuigen, worden ook verhalen verteld over de ondersteu nende diensten, soms op ver afgelegen eilandjes. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder andere: Het M&G stelsel in opbouw; De reis met de Karel Doorman; Opbouw Hunter''s en Alouette's; Technische Dienst van de KLu op Biak; Haw ker Hunter's en Alouette helikopters in Nieuw Guinea; De KLu Dakota's in Nieuw Guinea; Opbouw vliegbasis Mokmer; Verkeersleiding, Meteo en Brandweer; Sorido; X-11 ongeval; Detachering Hunter's; Met een Cessna op verkenning; Indonesische aanvalsplannen, en daarnaast nog vele ander onderwerpen. Het boek geeft een bijzonder beeld en getuigt van de aanpak, de inventiviteit en het doorzet tingsvermogen van vele luchtmachtmilitairen, beroeps en dienstplichtig, die, veelal met slechts de voorbereiding van een tropenhy- giëne-cursus van vier dagen, voor een jaar of langer werden uitgezonden naar een land met een zeer zwaar klimaat en minimale leefom standigheden. Het geeft de sfeer en de geschiedenis weer van een luchtmacht, zoals die toen door de betrok ken werd ervaren: een mooie tijd om op terug te kijken, maar iets dat, onder die omstandig heden, in het huidige tijdsgewricht niet meer acceptabel is. Zeker aan te bevelen! Koninklijke Luchtmacht in Nederlands Nieuw Guinea, kost Eur 38,96 excl. Eur 1,75 verzendkosten. Meer informatie over het boek vindt u op web site van de uitgeverij: www.lanasta.com. Hans Berfelo Wim Adriaansen Sjef Adriaansen - Pelgrim naar En geland. Uitgegeven door Foxy Design, Zaltbommel. ISBN 978 90 8154 120 6. Gebonden, harde kaft, 165 pagina's en 66 zwart/wit illustraties. Het boek kost Eur 19,95. 'Pelgrim naar Engeland' is bijzondere biografie over de verzetsman, geheimagent en marechaussee Sjef Adriaansen uit Hoogerheide (NB). Over Adriaansen zelf is in de archieven niet veel te vinden. Maar des te meer in tal van documenten waarin anderen hem noemen. Het onderzoek van Dr. Wim Adriaan- sen, Vriend van het MLM en achter-achterneef, leidt naar 27 personen die Sjef Adriaansen persoonlijk goed hebben gekend. Daaruit is een boeiend beeld

Spinner | 2014 | | pagina 28