SJEF ADRIAANSEN 27 PtlGRIM NAAR ENGELAND U. TM ADRlAAKüEtj Londen voor het Nationaal Steunfonds en de Lande lijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers. Voor het Steunfonds hebben ze alvast honderdduizend gulden in contanten op zak. Na hun landing krij gen ze onderdak bij de gebroeders Van Nunen in Princenhage. Hun opdracht is niet zonder gevaar. Het Englandspiel is in volle gang. Door verraad hebben de Duitsers al menige geheimagent kun nen oppakken. Luitenant Steen wordt al op 2 maart 1944 gearresteerd. Adriaansen trekt intussen door heel West-Brabant. Hij wisselt voortdurend van verblijfplaats om het uitpeilen van zijn zender te voorkomen. Op 14 juli 1944 gaat het fout als hij de pastorie van Hoeven (NB) binnenstapt. Hij heeft geen schijn van kans meer om zijn zender uit te pakken. Bijna gelijktijdig vallen de Duitsers het pand binnen en arresteren hem. Degene die dat op zijn geweten heeft, notabene een lid van een verzetsgroep in Oud Gastel, is kort daarna door het verzet geliquideerd. Adriaansen verzet zich hevig bij zijn arrestatie en raakt daarbij gewond door een kogel. Met nog enkele anderen wordt hij op ver schrikkelijke wijze verhoord in Kamp Haaren (NB). Hij blijft er gevangen tot begin september 1944 als hij wordt overgebracht naar Kamp Vught. Daar vinden in de periode juli-septem- ber 1944 voortdurend executies plaats. Bij de laatste op 5 september, Dolle Dinsdag, om half zes 's ochtends worden 60 gevangenen op de binnenplaats van het kamp geëxecuteerd, gevolgd door een genadeschot. Onder hen ook Luitenant Harm Steen en Marechaussee Sjef Adriaansen, net 25 jaar oud. Met de persoonlijke getuigenissen over Sjef Adriaansen mag het boek worden gezien als een welgemeend historisch eerbetoon aan een jonge verzetsman, van wie men tot voor kort alleen maar wist wanneer hij was gestorven. En zelfs dat wist men kennelijk niet precies, zo blijkt uit de incorrecte datum op het oorlogs monument in Woensdrecht. Vele jaren na zijn dood is Sjef Adriaansen pos tuum onderscheiden voor zijn dapperheid en moed tegenover de vijand met het Kruis van Verdienste en voor zijn beleidvol optreden in het belang van de Nederlandse staat met het Bronzen Kruis. Een zeer leesbaar, historisch verantwoord en buitengewoon interessant boek dat in een ruk wordt uitgelezen. ontstaan van een eenvoudige jongeman die zijn gevoel voor rechtvaardigheid met zijn leven heeft moeten bekopen. Als dienstplichtig wachtmeester- titulair bij de huzaren wordt Sjef Adriaansen na demobilisatie op 27 mei 1940 naar huis gestuurd. Afkomstig uit een groot gezin is hij dagloner ge weest in de polder. Maar Adriaansen wil meer. Ze ker nu het oorlog is. In augustus 1940 doet zich de mogelijkheid voor om dienst te nemen bij de Marechaussee. Naarmate de tijd verstrijkt ziet hij de verhoudingen tussen de Marechaussee en de bezetter steeds vriendelijker worden. Voor hem redenen genoeg om op 23 maart 1942 naar Engeland te vertrekken. De reis voert hem via Frankrijk, Zwitserland en Spanje naar Curasao, Amerika en Canada. Van daaruit arriveert hij op 18 juni 1943 in Engeland. Adriaansen wordt er opgeleid tot geheimagent. In die hoedanigheid wordt hij op 10 januari 1944 samen met zijn vriend Harm Steen boven Rijsbergen gedropt. Hun taak is het opzetten van een nieuwe zendgroep. Verder hebben ze een volmacht bij zich van de regering in LtKol KLu b.d. Loe M M Baltussen.

Spinner | 2014 | | pagina 29