De geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol 28 Frank Bethlehem, De geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol 1946 - 2013. Uitgegeven onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Mili taire Historie, door Boom, Amsterdam. ISBN 978 90-8953-263-3. 183 bladzijden, paperback, 21 x 22,5 cm, full colour, geïllustreerd met 174 foto's in kleur en zwart-wit. Meer dan alleen paspoortcontrole Het takenpakket van de Koninklijke Marechaus see (KMar) op Schiphol omvat veel meer dan alleen de paspoortcontrole. Sinds 1994 is de Koninklijke Marechaussee behalve voor de grensbewaking tevens verantwoordelijk voor de uitvoering van de algemene politietaak op de luchthaven en de bevei liging van de burgerluchtvaart. Deze taken moeten worden uitgevoerd in de dynamische en commer ciële omgeving van een internationale luchthaven. De geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol, geschreven door Frank Bethlehem, werkzaam voor het Nederlands Instituut voor Mili- taire Historie, biedt een boeiende inkijk in heden en verleden van deze taken. Dit boek is verschenen naar aanleiding van de opening van de Koningin Maximakazerne van het District Schiphol van de Koninklijke Marechaussee op dinsdag 26 november 2013. Het begin In oktober 1946 nam de Koninklijke Marechaussee de grensbewaking op Schiphol over van de douane. In de context van de zich ontluikende Koude Oorlog voerden de marechaussees van de Brigade Schiphol controles uit op het reizigersverkeer. Dat de span ning hierbij hoog kon oplopen bleek op 9 oktober 1961, toen er een vuistgevecht ontstond tussen de marechaussee en personeel van de Russische am bassade. Aanleiding was een poging van de Russen om de vrouw van de Russische vluchteling A. Golub in het vliegtuig naar Moskou te krijgen. De jaren zeventig en tachtig brachten, naast een explosieve groei van het aantal passagiers, de dreiging van vliegtuigkapingen, het uitzetten van vreemdelingen via de luchthaven en de komst van asielzoekers naar Schiphol. De geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol gaat uitge breid in op deze ontwikkelingen en de gevolgen voor de KMar. DE GESCHIEDENIS VAN DE KONINKLIJKE MARECHAUSSEE OP SCHIPHOL Een breder takenpakket In 1994 werd het takenpakket uitgebreid met de politietaak op Schiphol en de beveiliging van de burgerluchtvaart. Naast de grensbewa king en de problematiek omtrent asielzoekers raakte de KMar betrokken bij de strijd tegen drugssmokkel en andere vormen van crimi naliteit. De explosieve groei van Schiphol en de daarbij achterblijvende personeelssterkte van de KMar zorgden voor spanningen met de luchthavendirectie over de te stellen prioritei ten. Welke keuzes werden er gemaakt? Voorts wordt er in het boek ruimschoots aan dacht besteed aan de huisvestingssituatie van de KMar op Schiphol en de totstandkoming van de Koningin Maximakazerne. De geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol 1946 - 2013, kost Eur 19,90. Meer infor matie over het boek vindt u op website van de uitgeverij: www.uitgeverijboom.nl

Spinner | 2014 | | pagina 30