10 Een 320 Mitchell in de vlucht, met onder zich aan- en afvarende schepen Na de invasie richtte squadron 320 zich op tactische ondersteuning van de geallieerde legers in opmars, waarbij vooral gelegenheidsdoelen werden aangeval len. Overdag betekende dat in formatie bommen werpen, 's nachts individueel bommen werpen of doelen met lichtfakkels verlichten voor de Mos quito's12. Overdag waren de bemanningen getuige van de gigantische verzameling schepen die aan de invasie deelnam. Onze MTB's werden ingezet voor konvooibescherming tegen aanvallen van Duitse E-boten. Soms ging het er bij die gevechten hevig aan toe met doden en gewonden als gevolg. Naarmate de geallieerden verder kwamen in hun opmars werd het voor de MTB's rustiger. Onze kanonneerboten - Hr.Ms Flores meer dan Hr.Ms. Soemba - werden voortdurend ingezet voor het geven van vuursteun op de kust. De Flores kreeg met hulp van de Britten "nieuwe" (van Hr.Ms. Sumatra gehaalde) 15 cm ka nons. De Soemba werd eind juli teruggetrokken, de Flores bleef tot laat in augustus 1944. Naast verliezen en mislukkingen boekten de bommenwerpers van de no 2 Group - waartoe squadron 320 behoorde - ook successen. Squadron 320 nam in de nacht van 10 juni 1944 met zeventien Mitchells deel aan het bombardement op het hoofdkwartier van de 21e SS- Pantserdivisie en de opgestelde tanks in het bos van het Chateau de la Caine; hierbij kwam het grootste deel van de Duitse divisiestaf inclusief haar com mandant om het leven. Op 12 juni kwamen Konin gin Wilhelmina en Prins Bernhard bij het squadron 320 op bezoek. De Koningin reikte aan de aangetre den 320-ers dapperheidonderscheidingen uit waar onder 12 vliegerkruizen en 1 bronzen medaille. Nog diezelfde middag werd door operaties Dunsfold een maximum effort met alle beschikbare vliegtuigen en bemanningen bevolen zodat squadron 320 onmid dellijk in actie moest komen. Koningin en Prins wuifden hun 320-ers zelf uit. In de avond van 12 juni Bombarderende Mitchells

Spinner | 2014 | | pagina 12