Aviolanda levert af -- 17 (maart 1930) omgebouwd voor het gebruik van 'Pres- tone' in plaats van water als koelvloeistof. Doordat Prestone, de handelsnaam voor ethyleen glycol, een veel hogere warmteoverdrachtfactor heeft dan gewoon water, kon de omvang van de radiateur met bijna een derde worden teruggebracht, hetgeen, zeker gezien de stevige proporties van dit onderdeel, tezamen met de gewichtsbesparing van radiator en kleinere hoeveelheid koelvloeistof uiteraard de prestaties van het vliegtuig flink ten goede kwam. In die zin liep de Indische Hawk direct al achter bij de 'state of the art', maar dat werd kennelijk in Indië niet als een bezwaar gezien, want ook bij de leveran tie van de door Aviolanda gebouwde machines, toch al weer zo'n anderhalf jaar na de eerste serie, werd deze modificatie niet ingevoerd. De eerste door Aviolanda gebouwde Hawk, de H-1 De eerste Aviolanda Hawk (c/n H-1) kwam begin augustus 1931 gereed. Om de beste resultaten bij de proefvluchten te bereiken was het wachten nog op de juiste propeller, een gewijzigd type met een stevi ger naaf, dat recent door de Amerikaanse lucht macht als standaard uitrusting in gebruik was genomen, de zogenaamde "no. 1 1/2 schroef. Voor deze was een grotere spinner benodigd. Ondertussen werden op 27 en 28 augustus door invlieger Hein Schmidt Crans proefvluchten gemaakt op Waalha ven. Hierbij werden twee verschillende luchtschroe- ven gebruikt, de z.g. 'Doolittle-propeller' en een Hamilton Standard 'no.1' propeller waarbij met de eerste een iets hogere maximum snelheid (288 vs. 279 km/u) werd gehaald doch een lagere stijgsnel- heid (naar 4000 meter in 9,0 vs. 7,75 minuten). Met de Doolittle propeller zal waarschijnlijk bedoeld zijn: een propeller van de Doolittle demonstraties van juli 1930, die nog beschikbaar was bij Aviolanda. Het geval was namelijk dat na afloop hiervan de ge bruikte toestellen, waaronder de Hawk, nog geruime tijd - volgens een bron zelfs "a number of years"- in opslag zijn geweest bij Aviolanda. Het verschil in de bereikte snelheden is kenmerkend voor een grotere of kleinere bladhoek en/of -oppervlakte van de pro pellers, hetgeen ook blijkt uit de gehaalde toerental len van de motor. Nadat de nieuwe '1 1/2 propeller' was ontvangen werden op 8 september 1931 op Schiphol de officiële afnameproeven gehouden. Schmidt Crans vloog de machine weer, en deze werd daarna beproefd door Lt. vlieger Cees Terluin van de LA-KNIL, die was aan gewezen om tijdens zijn verlof in Nederland (april - december 1931) de overname vluchten van de serie Hawks uit te voeren. De toezichthoudende afnamecommissie bestond, naast Lt. Terluin, uit de Soesterbergse vliegers Kapt. van Heyst en Kapt. Ver- steegh, Dr. Ir. van der Maas van de Rijks Studiedienst voor Luchtvaart (RSL) en H.A. Steensma van de LVA- Technische Dienst. De proeven verliepen kennelijk zonder noemenswaardigheden. De contracteisen en behaalde resultaten zijn in de tabel weergegeven. Overnameproeven Aviolanda Hawk I, 8 september 1931 Contracteis Behaald* Max. Snelheid op zeeniveau: 286 km/u 278,3 km/u op 3000 m: 270 km/u 263,5 km/u op 6000 m: 230 km/u 239,5 km/u Stijgtijd naar 3000 m: 6 minuten 5,63 minuten naar 6000 m: 20 minuten 18,43 minuten Dienstplafond: 6850 m. ca. 6750 m. Absoluut plafond: ca. 7000 m. landingssnelheid: 97 km/u 96 km/u Een tolerantie van 3% voor horizontale snelheid en 6% voor stijgsnelheid en plafond waren toegestaan. Hierbij moet opgemerkt worden dat een propeller met iets vlakkere bladhoek zal resulteren in hogere stijgsnelheid, maar iets lagere horizontale (maxi mum) snelheid. De bladen van de Hamilton Standard propeller waren overigens instelbaar op de grond. Het totaalgewicht van de Hawk bij deze afnameproe- ven bedroeg bij het begin van de proefvluchten 1588 kg, inbegrepen 30,3 kg gewicht van de voor de proe ven ingebouwde testinstrumenten. Bij de proeven was de buikbenzinetank niet gemonteerd en was dus slechts de 50 gallon (190 liter, 136 kg) brandstof van de romptank aan boord.

Spinner | 2014 | | pagina 19