In dienst in Indië 19 De tweede poging van Fokker een jager voor de LA-KNIL te bouwen: de D.XVII Afdeling Vliegtuigbouw van Aviolanda vrijwel zon der werk. Door bezuinigingen werd ook het aantal door Aviolanda voor de Marineluchtvaartdienst in licentie te bouwen Dornier Wal vliegboten beperkt, zodat begin 1932 vrijwel al het fabriekspersoneel moest worden ontslagen. Aangezien het een van de hoofdtaken van de Curtiss Hawk jachtafdeling was om de luchtverdediging van Soerabaja te verzorgen, lag het voor de hand om aldaar oefeningen te houden. Medio maart 1931 gebeurde dit voor de Curtiss jagers de eerste keer en gingen drie Hawks met een begeleidend Fokker C.IV transportvliegtuig, gevlogen door Lt. Zomer (commandant), Lt. Supheert, Adjudant Vermeulen en Sgt. Oonincx, naar Soerabaja op oefening. Overste Wesseling, de commandant van de Luchtvaart Afde ling, kwam met de C.IV mee naar Soerabaja om de oefeningen gade te slaan. In oktober 1932 werd voor de eerste keer een gezamenlijke luchtverdedigingoe fening met de MLD gehouden bij Soerabaja waaraan zes Curtiss Hawk jagers van 1-VA deelnamen. Ze werden hiervoor tijdelijk gestationeerd op het vlieg veld Darmo. Dornier Wal vliegboten en Fokker T.IV drijvervliegtuigen van de MLD fungeerden hierbij als aanvallende bommenwerpers. Het bleek dat de LA nu voor het eerst een goed werkend wapensysteem had, want waar het tot dan toe vaak modderen was geweest met de synchronisatie van de vaste mitrail leurs op de Fokker vliegtuigen, voldeed het Curtiss systeem prima. Zo zeer zelfs dat de Fokker toestellen van de LA vervolgens ook gemodificeerd werden met dit Amerikaanse mechaniek. Ongetwijfeld heeft de voorkeur voor Amerikaans materieel die zich vooral later zo duidelijk uitte bij de Indische militaire luchtvaart, mede hierdoor een flinke duw in de rug gekregen. Dit werd nog versterkt doordat in maart- april 1931 een op de Filippijnen geplaatste officier vlieger van de USAAC, Lt. Charles Bubb, bij de LA was gedetacheerd om "zich op de hoogte te stellen van de Indische luchtvaart". Ongetwijfeld profiteerde de LA minstens zoveel van de kennis van Lt. Bubb als omgekeerd. De luchtverdedigingoefeningen in Soerabaja werden een jaarlijkse aangelegenheid. In september 1933 en oktober 1934 werden ze herhaald, doch na 1935 vonden ze "wegens interne redenen" plaats zonder deelname van MLD-vliegtuigen. De oefening in september 1933 omvatte naast negen Curtiss Hawks ook zes Fokker C.Ve's en vier C.Vd's en nog vier De Havilland DH-9's, deze laatste gevlogen door leerling vliegers. Voor LA-begrippen een ware luchtvloot dus en de bedoeling was om de logistiek te beproeven die nodig was om de LA 'massaal' naar Oost Java

Spinner | 2014 | | pagina 21