De Panderjager vliegt sneller Ongevallen 20 te verplaatsen. De Hawks werden tijdelijk gestatio neerd op het Marine Vliegkamp Morokrembangan, de andere toestellen op het burgervliegveld Darmo. in september-oktober 1935 werd deze oefening nogmaals uitgevoerd, ditmaal met 22 vliegtuigen. Hierbij waren natuurlijk ook Curtiss Hawks, die o.a. oefenden in luchtverdediging gecoördineerd met het luchtdoelgeschut. De Aviolanda Hawk C319 in Indië Een interessant intermezzo vond voorjaar 1933 plaats op Andir toen de beroemde Jimmy Doolittle Java bezocht op de terugreis van demonstraties in China. Hem werd gevraagd om zijn veelbesproken kunsten op de Hawk te laten zien. "Ik kan jullie niets laten zien wat je zelf ook niet al kunt", zei de bescheiden Doolittle, maar hij voldeed toch aan het verzoek. Het liep maar net goed af. Inmiddels gewend zijnde aan de aanmerkelijk lichtere versie van de Hawk die hij in China had voorgevlogen en ook geen rekening houdend met de lagere lucht dichtheid van het hooggelegen Bandoeng maakte hij de fout om de kist te laat op te trekken uit een steile duik. De wielen raakten met volle snelheid de grond en de kist schoot weer omhoog. Terwijl dit misschien leek op uitermate scherp vliegen, gaf Doolittle na de landing ruiterlijk toe dat het in feite een grote stommiteit van hem was geweest en dat hij bijna een Curtiss en wellicht zichzelf had afgeschreven. Op 23 december 1933 kon de LA-KNIL een klein aan deel leveren in een van de grootste luchtvaartevene menten die Nederland en Indië ooit beleefden, de Kerstpostvlucht van de (daarna) beroemde Fokker F.XVIII 'Pelikaan'. Vier Hawks (C-308, 309, 310 en 318), gevlogen door de commandant van de 1e VA, Lt. Eddy Te Roller, Lt. de Riemer, Adj. Oonincx en Sgt. Vermin, begeleidden de Pelikaan op de vlucht van Tjililitan (Batavia) naar Andir (Bandoeng), ongetwij- feld een hoogtepunt in de carrière van de Hawk in Indië. Doch snel daarna werd het wel duidelijk dat de Hawk als jachtvliegtuig zijn beste tijd had gehad. Want enkele weken later volgde het bezoek van de Pander Postjager en toen bleek dat dit toestel sneller was dan de Curtiss Hawk. Alvorens weer met de Kerstpost uit Indië naar Nederland terug te vliegen, kreeg de Pander begin januari 1934 bij de KNILM een onderhoudsbeurt. Hierbij werd tevens geprobeerd om een hardnekkig radioprobleem op te lossen, namelijk het frequent afbreken van de sleepantenne. Om te observeren hoe het antenne-kogelgewicht zich in de lucht gedroeg ging Lt. Te Roller op 4 en 5 januari met een Curtiss Hawk de lucht in en hij moest helaas concluderen dat hij de Postjager, die 350 km/u maximum snelheid kon halen, niet kon bijhouden. Enigszins cynisch schreef Fiedeldij in 'Luchtvaart', het 'lijfblad' van de LA, dat "je het gevoel (kreeg) dat je met je snelheid uit de tijd raakte. Dit wil niet zeggen dat om die reden de LA dertien stuks driehonderdkilometers-topsnelle bommenkisten zou krijgen. Oefeningen in 'jagerbescherming' zullen nu niet meer gehouden hoeven te worden, hetgeen de bezuinigingen ten goede zal komen." In september 1934 maakten drie Hawks een interes sante reis naar Medan in Noord-Sumatra, waar het nieuwe vliegveld Brastagi werd geopend. Vergezeld door drie Fokker C.V's vlogen de 1e luitenants Te Roller, Dufour en Diepering de ruim 1600 km over de Sumatraanse moerassen en oerwoud naar Medan. Het geheel stond onder bevel van majoor Ilgen, de commandant van de Luchtvaart Afdeling. In Medan ontmoetten de LA-vliegers een delegatie van de RAF die met zes Hawker Horsleys van 36 Squadron uit Singapore was overgevlogen. Het was een zeldzame gelegenheid om een keer de spullen van een andere luchtmacht te kunnen bekijken. 18.11.30 Lt. Supheert moest met een Hawk een nood landing maken in een sawah bij Andir. Zijn koppel- genoot Adj.O.O-vlieger J.L. Schmetz bleef in de C-312 boven hem cirkelen, maar kreeg toen motorstoring en bij de daarop volgende noodlanding werd hij gedood. **.08.33 Lt. E. Te Roller kraakte landingsgestel van C-319. Hersteld. **.09.33 Sgt. Vermin maakte tijdens luchtverdedi gingoefeningen te Soerabaja een noodlanding bij Grissee wegens vastlopen van de motor. Vliegtuig was onbeschadigd.

Spinner | 2014 | | pagina 22