iiiiiiilii [jsiSS! De laatste loodjes van de Hawk 23 ■tin'jMniiit ■uiiuii! III!*1,1,1 Ook het prototype van de Fokker D.XXI komt in Indië terecht en zal bij de Japanse aanval worden venietigd de Franse Dewoitine D 371 jager, maar hier werd door Koloniën al vlot een streep doorgehaald. Er moest op het dieptepunt van de heersende econo mische crisis bij de nationale industrie gekocht worden. In mei 1934 ontving Fokker bericht dat begin 1935 een opdracht zou worden uitgegeven tot het bouwen van een nieuwe jager en de fabriek werd uitgenodigd om uiterlijk 15 september 1934 hiervoor een voorlopig concept in te dienen. Fokker kwam hiervoor met het ontwerp D.XIX. Inmiddels was de LA geporteerd geraakt voor lucht- gekoelde stermotoren in plaats van watergekoelde en in januari 1935 werd aan Fokker verzocht het ontwerp D.XIX om te werken met zo'n type motor van 700 pk of meer. Zo kabbelde ook deze discussie rustig voort zonder dat snel beslissingen werden genomen en uiteindelijk kwam men terecht op de Fokker D.XXI die niet, zoals de voorgaande jacht vliegtuigkandidaten, een tweedekker was, maar een moderne laagdekkerconfiguratie had. Hiervan werd één proeftoestel besteld dat in februari 1936 zijn eer ste vlucht maakte en na alweer een bijna eindeloos lijkende beproeving 14 maanden later in Indië in gebruik werd genomen. Al die tijd draaiden de Curtiss Hawks van de 1e Vliegtuig Afdeling hun rondjes rustig mee. Het was inmiddels al geruime tijd duidelijk dat het toestel als onderscheppingsjager veel te langzaam was. Het Wetenschappelijk Jaarbericht over 1935 stelde dat de Hawk voor objectverdediging nog wel een rol kon spelen, mits het door middel van een 'jagerper formance' van grote hoogte kon aanvallen. Maar daarvoor waren nu weer twee of drie jachtafdelin- gen nodig, en die waren er niet. Bij de oefeningen in Soerabaja van juli 1936 bleek dan ook dat de rol van de Hawk als luchtverdedigingsjager uitgespeeld was. Het Wetenschappelijk Jaarbericht over dat jaar vermeldt dat wegens de ligging van Soerabaja aan de kust het uitgesloten was dat jagers aanvallende bommenwerpers zouden kunnen onderscheppen. Maar, aldus dit gezaghebbende orgaan, "de taak moet mede (gezien worden) in krachtige vervolging van de bommenwerpers", dus ook na de aanval. Maar hoe doe je dat dan met een jagertje dat nauwelijks 250 km/u loopt en eerst nog moet klimmen naar gevechtshoogte? Meer effect had de Hawk in zijn nadagen nog als wapen voor luchtsteun aan grondtroepen. Regelma tig werden daarom de Hawks ingezet in de rol van scheeraanvallen bij oefeningen met grondtroepen van het KNIL. Zo'n aanval door de Curtiss met zijn brullende Conqueror motor - een gevolg van de zeer korte uitlaatpijpen - bleek voor de troepen een zeer

Spinner | 2014 | | pagina 25