ITBfj Loe M M Baltussen Hoe langer geleden, des te interessanter zijn de verhalen over museale artefacts uit vervlogen tijden. Neem nou de cockpit sectie van een Britse Douglas C-47A-1-DK Dakota Mk.III in het RAF Museum in Hendon. Voor het publiek blijft een cockpit altijd boeien. Zeker als je er een kijkje in kunt nemen. Of een fotootje van jezelf kunt maken in de captain's seat. Maar dat laatste gaat deze keer niet door. De Dakota cockpit in een hoekje van de Bomber Hall wordt momenteel opgeknapt. Dat elke kist zo zijn eigen verhaal heeft, mag algemeen bekend zijn. Althans, de Britten hebben dat goed begrepen. En bij de samenstelling van de collectie bij het RAF Museum wordt daar goed rekening mee gehouden. 26 De neussectie van de Dakota KG437 te Hendon De cockpit mag er dan nog wel zijn, maar de kist waar die bij hoorde, is al lang niet meer. Als deze vm. RAF Dakota in 1984 zijn laatste landing maakt op Hal Safi, Malta, wordt ze in de daaropvolgende jaren langzaam maar zeker gekannibaliseerd. Het zijn niet alleen auto's en onderdelen daarvan die men op Malta goed weet te recyclen, maar ook het hergebruik van vliegtuig spare parts is daar nog erg populair. Het grootste deel van de romp inclusief de neus sectie is in 1991 naar Engeland overgebracht. Daar komt het in han den van particulieren. De cockpit sectie wordt van de 6m lange romp gescheiden en samen verhuizen de restanten als decoratieve elementen naar de Amerikaanse Dakota-bistro in Fleet, Hampshire. Als de bar in 2002 sluit, hoeft het RAF Museum zich niet lang te bedenken om de cockpit sectie aan te kopen. De rompdelen worden naar Hendon

Spinner | 2014 | | pagina 28