min of meer bij een fabriek aan de kade in elkaar gezet. Alle Argentijnse Meteors kregen in den beginne de registratie 'I' ('Interceptor'). De eerste vlucht met een Meteor in Argentinië werd op 11 juli 1947 uitgevoerd door Sqd. Ldr. Bill Waterton met de I-005 vanaf de Avenida Edison. Na wat stuntwerk boven de stad vloog hij naar het Ezeiza vliegveld dat voorlopig was ingericht om de Meteors te ontvan gen. Andere Meteors volgden en ook in Argentinië gebeurde natuurlijk het nodige. Ook het eerste do delijke ongeval. Met de I-018 waren op 22 april 1948 pogingen ondernomen om een snelheidsrecord te vestigen. De volgende dag brak tijdens een vliegde- monstratie de staart af en verongelukte de vlieger. Ook ontstond behoefte aan een tweezits Meteor, een echte lukte niet en dan maar de 'poor man's solution' het vervoer van passagiers in de munitie ruimte van de Mk.IV. Het meest opvallende van de Argentijnse Meteors was de omstandigheid dat zij ook werden ingezet tijdens binnenlandse revoluties. De eerste keer was dat op 28 september 1951 toen een aantal Meteors naar het vliegveld Ezeiza bij de hoofdstad werd gedirigeerd. Het bleek niet meer nodig te zijn, de opstand tegen het regime van President Peron was al in de kiem gesmoord. In die jaren trad ook de beroemde Duitse jachtvlieger Adolf Galland op als adviseur van de FAA en natuurlijk heeft ook hij in de Meteors gevlogen, op 24 april 1953 in de I-072. In Juni 1955 ontstonden wederom interne twisten tegen de regering Peron. Rebelse groepen van leger en marine-luchtmacht trokken naar de hoofdstad. Een Meteor schoot op een opstandige Harvard, die raakte onbestuurbaar, maar de vlieger redde zich per parachute. Een andere Meteor schoot op Har- vards die op Ezeiza stonden opgesteld, maar raakte vliegtuigen van SAS en van Aerolinas Argentinas. Ook deze opstand mislukte en een klein aantal Meteors bestuurd door opstandelingen weken uit naar het buurland Uruguay. Maar driemaal werd scheepsrecht. Op 16 september 1955 probeerden twee schepen van de marine de haven van Buenos Aires te blokkeren. Twee formaties Meteors namen de schepen onder vuur. Maar ook opstandige Mete ors deden mee. Uiteindelijk gaf President Peron het op en hij week op 21 september uit naar Paraguay. Ook in 1956 bleven onderlinge schermutselingen niet uit, tijdens een aanval op 'vijandige' gronddoe len gebruikte de I-088 haar belly-tank als projectiel. Op 18 maart 1958 probeerde de vlieger van de I-003 zijn Meteor te verlaten, maar hij bleef haken achter de op de romp gemonteerde antenne, zijn parachute opende zich niet en hij verongelukte. Daarna wer den de vaste antennes van de Meteors vervangen door flexibele. Toch voldeden de Meteors eigenlijk niet meer aan de eisen des tijds, vooral niet toen de Argentijnse regering Sabres (F-86F-30) in Amerika had gekocht. De Meteors verloren hun 'I' kenmerken die vervangen werden door de 'C' van cazabombar- deros' (jachtbommenwerpers). Ook in die rol deden de Argentijnse Meteors weer mee met allerlei bin nenlandse onlusten in de jaren 1962-1963, totdat eindelijk op 17 maart 1971 de laatste vlucht werd gemaakt met de C-051. De resterende 15 Meteors werden naar musea overgebracht, werden poort wachters of instructiemateriaal. Het boek besluit met allerlei extra gegevens, zoals Anekdotes, Technische Eigenschappen, Tekenin gen (in kleur), C.V.'s van alle 100 Meteors (inclusief vermeldingen omtrent het al dan niet deelnemen aan opstandige handelingen), Beschilderingen, Overzicht van de vliegbases der Meteors (1947-1970), Voorgeschiedenis van de aankoop, C.V.'s van de in Engeland opgeleide FAA vliegers, Lijst met afkortin gen en, last but not least, een lijst van geraadpleeg de personen. Atilio Enzo Marino en 5 anderen. Aart van Wijk Rebelse Meteor I-043. In September waren de Meteors van de opstandelingen voorzien van eigen 'squadroncodes1, de letters 'MR' staan voor Movimiento Revolucionario', het kruis in de letter V geeft aan Cristo Vence' (Christus overwint)

Spinner | 2014 | | pagina 34