r I De uittocht begonnen 12 Mustangs van 122 squadron worden klaargemaakt voor schietoefeningen (Foto Sijbers) De 1lt Bakker bleef echter continu in de buurt van het toestel van tweede luitenant Van der Roer. Van wege het feit dat ze lager moesten vliegen, en door de weersomstandigheden, raakten ze de weg kwijt waardoor ze uiteindelijk bij Straat Soenda uitkwa men. Met de nodige moeite vonden ze de juiste weg terug. Toen men op Andir aankwam, bleek dat het toestel van eerste luitenant Bakker nog maar voor vijf minuten brandstof aan boord had. Voor het toestel van tweede luitenant Van der Roer was het niet veel beter. Deze had nog voor twaalf minuten brandstof aan boord. De dag erop maakte men een testvlucht met de op te halen Mustangs. Tweede luitenant Van der Roer kreeg de H-310 tot zijn beschikking. Als gevolg van de ongunstige weersomstandigheden op het traject naar Medan werd de geplande terugvlucht van 23 februari nadat men 1VB Tjililitan had bereikt alsnog gecanceld. Op 24 februari werd, onder begeleiding van de Mitchell M-354, gevlogen door eerste luitenant Mer- kelbach, de terugvlucht gemaakt. Tweede luitenant Van der Roer vloog daarbij de H-310. Eerste luitenant Bakker vloog daarbij mogelijk de H-3283. Net voor de landing op 12VB Palembang viel het elektrisch systeem van de H-310 uit waardoor het toestel ter plaatse gerepareerd moest worden. Aangezien dit meer tijd in beslag zou nemen dan gedacht, werd besloten het toestel achter te laten. Tweede luitenant Van der Roer nam dan ook plaats in de Mitchell van eerste luitenant Merkelbach terwijl eerste luitenant Bakker zijn Mustang veilig naar Medan overvloog. De dag erop keerde de Mitchell naar Palembang terug om tweede luitenant Van der Roer over te brengen. Waarna men na de reparatie met de H-310 en de Mitchell naar Medan terug keerde. De Mustang H-310 wordt op 24 februari 1950 door tlt. van der Roer overgevlogen naar Medan (Foto van der Roer) Omstreeks 25 februari kwam een tot op heden on bekende stafofficier van Andir met de H-320 van het 120 Squadron voor overleg naar Medan. Enkele dagen later keerde hij weer naar Java terug. Op 1 maart 1950 werden de Regionaal Luchtvaart commando's Sumatra en Java, kortweg LUCOSU en LUCOJA formeel opgeheven en werd er begonnen met het opheffen en/of overdragen van de diverse on derdelen van de Militaire Luchtvaart aan de AURIS. Sergeant-majoor Manus Mulder maakte op 7 maart in de Harvard van het squadron, te samen met de bewapeningsmonteur Rijff zijn laatste vlucht in Indonesië. Ook op Medan was het gebruikelijk dat de Mustangs af en toe een boot met repatrianten voor Nederland "afduwden". Zo vertrok op 5 maart de "Indrapoera" en op 16 maart 1950 was het moment aangebroken dat sergeant-majoor M. (Manus) Mulder Sumatra met de ms "Plancius" Indonesië zou verlaten. Ook hij kreeg een vliegend uitgeleide. Ditmaal door een tweetal Mustangs gevlogen door de vrienden de sergeanten Edu Vijsma in de H-338 en Jan Pothoff. De Een rondje met de Harvard van 122 squadron, 22 maart 1950. Voorin sgt. Sijbers en als passagier Van de Brand (Foto Sijbers)

Spinner | 2014 | | pagina 14