Padang en Sabang 14 Het afscheidsfeest voor de scheidende commandant kapitein Benjamins op Medan (Foto van der Roer) van de drie over te vliegen Mustangs zorgen. De oud commandant en zijn gezin werden uitgeleide gedaan door de overige op Medan achterblijvende leden van het 122 squadron. Enkele vliegers in een Mustang begeleiden de Mitchell en de drie over te vliegen toestellen over een gedeelte van het traject tussen Medan en Andir. De drie vliegers kregen de opdracht netjes achter de langzame Mitchell te blijven vliegen. Als afleiding op die saaie vlucht gaven de drie echter af en toe vol gas als een van hen de kreet "cleaning spark plugs!" uitriep. Zij stoven dan de Mitchell voorbij om even later weer netjes hun positie in te nemen. Tot aan het einde van het bestaan opereerde het 122 Squadron zowel van 13VB Tabing bij Padang als van het vliegveld van Sabang. Beide velden werden op 1 maart 1950 overgedragen aan de Republiek. Laatst genoemd veld had een korte landingsstrip gelegen op een plateau. De landing was een speciale ervaring voor de vliegers omdat de start- en landingsbaan in de richting van een bergwand liep. Een van de vlie gers vergeleek het met een landing op een vliegdek- schip. Bij de start dook men soms voor de grap het ravijn in om even later weer op te trekken. Tijdens de trip naar Andir werd een tussenlanding gemaakt op Palembang. Bij het vertrek weigerde de motor van het toestel van 2lt. Vermeulen dienst. De rest vertrok terwijl hij nog driftig probeerde om zijn motor aan de praat te krijgen. Uiteindelijk sloeg deze aan en kon hij zijn vlucht vervolgen. Pas bij Tjililitan wist hij zich weer bij de groep aan te sluiten zodat het geheel veilig op Andir landde. De drie vliegers keerden met een Douglas van de KLM naar Medan terug. Na 1 april vertrok ook sergeant Sijbers waardoor er uiteindelijk nog maar zeven vliegers bij het 122 Squa dron op 11VB Medan over waren. Van een operatio neel squadron was dan ook al lang geen sprake meer. Op Padang vond op 4 april 1950 met een Mustang nog een narrow escape plaats. Een viertal Mustangs, gevlogen door eerste luitenant Van der Vijgh, de tweede luitenants Vogelaar en Van der Roer en de sergeant Tempelman, maakten een meerdaagse af- scheidsvlucht over Sumatra, waarbij ondermeer 13VB Tabing bij Padang en 12VB Talangbetoetoe bij Palem- bang zouden worden aangedaan. Tweede luitenant Van der Roer constateerde bij de voorbereiding van de landing op Tabing dat het landingsgestel van zijn toestel niet uit wilde. Met behulp van zijn vriend, sergeant Tempelman, wist hij, door om zijn as te rol len, het landingsgestel van zijn Mustang, H-311, uit te krijgen. Na een veilige landing raakte het toestel aan het einde van de landing in een groundloop en werd

Spinner | 2014 | | pagina 16