Het 120 Squadron op 2VB Andir Paniek in Bandoeng 16 getuige van de overdracht van de overgebleven Mus tangs, de Harvard en de vliegbasis 11VB Medan aan de Angkatan Udara Republik Indonesia Serikat, kortweg AURIS6. De zeven vliegers werden eind april met een C-47 overgevlogen naar 2VB Andir. Mevrouw Van der Vijgh nam daarbij plaats op de tweede bestuurders zitplaats van de C-47. Deze vlucht was gedenkwaar dig omdat dit niet alleen het definitieve vertrek van 11VB Medan inhield, maar ook omdat in de C-47 de vrachtdeur ontbrak en men de gehele vlucht in de kou zat. Op Andir ging men over naar het 120 Squa dron. De uit Medan aangekomen vliegers werden daar herenigd met hun LSK collega's. Ook zij werden gehuisvest bij hen in het YMCA Tjiumbuluit. Zoals eerder vermeld stond het 120 Squadron begin 1950 onder leiding van de eerste luitenant L.(Loeki) H. Hansen. Zijn plaatsvervanger was de eerste luite nant P. (Paul) R. Jolly. De begin 1950 ingedeelde vlie gers waren verder de eerste luitenants C. (Charley) Martens en L. (Leen) van Rijswijk die tevens hoofd operaties was, De tweede luitenants F. (Paco) G.L. Muste en D. Westrik, de vaandrig D.(Dick) J.J.J. Boks en de sergeants F.(Frans) Beerling en N. (Nico) Dejalle. Van de GOS opleiding van CVS II van juli 1949 kwa men in de tweede helft van december de tweede lui tenant H.(Hank) Vrijenhoek en sergeant F. (Frans) van Nieuwpoort over naar het 120 Squadron. Halfjanuari 1950 gevolgd door de drie LSK vliegers de tweede luitenants P. (Peter) Carp, G.(Gerard) H. Determeijer en W. (Wickey) A. M. van der Meulen. De huisvesting van de LSK vliegers in Tjiboelowits (Foto van der Meulen) Tijdens de overgang van de nieuwe vliegers was de situatie in Bandoeng als gevolg van een ultimatum van kapitein Westerling zeer onbestendig Het squa dron was in die tijd actief bezig met het voorberei den van haar vertrek uit de Noord-hangar. Op 5 januari 1950 stuurde kapitein R.(Raymond) P.P. Westerling, hoofd van de in 1949 opgericht bewe ging Ratoe Adil Persatoean Indonesia, kortweg R.A.P.I. en haar gewapende macht Angkatan Perang Ratoe Adil, kortweg A.P.R.A., een ultimatum aan de nieuwe President van Indonesië. In het ultimatum vroeg hij garanties voor de uitvoering van de overeenkomsten met Nederland inzake de positie van de diverse Sta ten. De R.A.P.I. kwam zelf op voor de staat Pasoedan in West-Java waar ook Bandoeng deel van uitmaakte. Op 21 en 22 januari trok een groot aantal leden van A.P.R.A. ongemerkt op in de richting van Bandoeng. De dag erop, op maandag 23 januari om 5 uur, zette de APRA vanuit Tjimahi operatie "Hak" in waarbij Westerling en zijn mannen verder optrokken om de stad binnen te trekken en de Tentara Nasional Indonesia, kortweg T.N.I. te verdrijven. Voor Djakarta (het voormalige Batavia) had men een gelijksoortige operatie uitgewerkt die door verraad geheel mislukte nog voordat ze begonnen was. Daardoor besloot Westerling om nog diezelfde dag om 17.00 uur zijn mensen al weer uit Bandoeng terug te trekken. Door de actie was het die dag grote paniek in West-Java. Soldaat Krale schreef daarover in zijn dagboek. "23 januari 1950 alarm, 300 troepen TNI naar Andir voor be waking AURIS deel" Op 2VB Andir was er vanaf half vijf 's-middags druk luchtverkeer toen tien C-47's van het 20 Squadron in allerijl 250 man TNI politietroepen overvlogen vanuit Djakarta. De Preangerbode van 24 januari schreef hier over onder de kop;"TNI politietroe pen naar Andir overgevlogen" met als toelichting: "Gis termiddag vanaf omstreeks half vijf landden met de vereiste tussenruimten een tiental Dakota transportvliegtuigen van de M.L. die 250 man TNI politietroepen van Djakarta naar Bandoeng vervoerden. Deze troepen zouden hoofdzakelijk dienen ter bewaking van Auris-vliegbasis. De vliegbasis was niet door de APRA bezet. Na aankomst marcheerden de manschappen naar de hangar van de Auris" Voor een aantal ervaren vliegers van het 120 Squa dron werd het een spannende dag. De Mustangs wer den in vol ornaat op stand-by gezet. Ze stonden "klaar voor actie" afgetankt en voorzien van rockets en volle munitiebakken. Opdrachten kwamen er echter niet.

Spinner | 2014 | | pagina 18