Het hele land door Verzamelaar 23 '90 treedt hij nog op in theaters en verschijnt hij nog regelmatig op TV. In Zweden kent men hem vooral onder zijn artiestennaam Svedino. Zijn museum in Ugglarp is naar hem vernoemd: Svedino's Bil och Flygmuseum. Maar Svedfelt staat ook voor de kunst van het verzamelen. Zó is het eigenlijk allemaal begonnen. Het gaat hem niet zo zeer om een his torische verantwoorde collectie, maar gewoon, om het verzamelen ervan. Èn om er een museum van te maken, waar hij zijn verzameling - in eerste instantie auto's, daarna ook vliegtuigen - aan het publiek kan laten zien. Dat er ook wat mee te verdienen is, komt pas later. Het ruimtegebrek manifesteert zich het meest in de oude mu seumruimten. Hier hangt een North American AT-16 Texan (Sk.16A) boven een aantal fraaie auto's van ruim een halve eeuw geleden. Behalve dat de Harvard bij de Zweedse lucht macht heeft gevlogen, heeft de kist ook een Amerikaans en een Brits verleden In het museum zijn ook enkele prototypes te zien. Hier de eerste SAAB J35-1 Draken De belangstelling van Svedino voor de luchtvaart stamt al uit zijn kinderjaren. Hij bouwt zelf mod elvliegtuigjes, wint daar prijzen mee en exposeert er in 1941 mee in de Kungliga Nationalbiblioteket (Koninklijke Nationale Bibliotheek) van Stockholm. Een jaar later maakt hij in zijn eigen fabriek model bouwdozen van vliegtuigen. Ze worden verkocht tot in de verste uithoeken van Zweden. In 1949 koopt hij zijn eerste auto. Met deze T-Ford uit 1919 begint zijn verzameling. Naarmate er meer wagens bijkomen, groeit ook de behoefte aan stallingsruimte. Als zijn verzameling in 1957 zó groot is dat het de moeite waard wordt om die aan het publiek te tonen, ver huurt hij zijn auto's aan een openluchtmuseum. In zekere zin lost hij daarmee zijn stallingsprobleem op. Maar hij organiseert ook speciale exposities met zijn auto's. Svedino's naamsbekendheid zorgt ervoor dat hij zijn antieke auto's zelfs kan verhuren aan de Zweedse filmindustrie. Voor Svedfelt betekent deze mogelijkheid dat zijn verzameling exploitabel en Een bij het Zweedse CVV in 1943 in licentie gebouwde Focke- Wulf Fw-44J Stieglitz. Net als bij de Canadese luchtmacht, hanteert de Zweedse luchtmacht een eigen typecode. Voor de Fw-44 is dat Sk.12 door gebrek aan ruimte in elkaar worden gescho ven of anderszins in de beperkte ruimte worden ingepast. Ook visueel en educatief haal je daarmee niet je doelstellingen. Maar of dat destijds ook de bedoeling is geweest van oprichter Lennart Svedfelt (1924-1993) mag worden betwijfeld. Svedfelt is een Bekende Zweed, een stand-up come dian avant-la-lettre. Later is hij met zijn goocheltrucs de Hans Kazan van Zweden geworden. Begin jaren

Spinner | 2014 | | pagina 25