Ruimte Restauratie Geruild 24 Weggefrommeld naast een Gloster Meteor in restauratie en onder de romp van een enorme English Electric Canberra TMk. IIB (Tp.52) staat een Finse SAAB 91D Safir rendabel is. In 1958 koopt hij zelf een circustent en reist het hele land door met zijn tentoonstelling van oude auto's. Intussen treedt hij nog steeds op in het theater. Want kost wat kost wil hij zijn droom ver wezenlijken en een eigen museum beginnen. In 1960 zijn de plannen daarvoor zó ver gevorderd dat met de bouw ervan kan worden begonnen. Het zou het eerste Scandinavische automuseum worden. Bij de opening van het museum op 20 juni 1961 in Ugglarp is de verzameling 35 auto's groot. Het museum heeft dan 550 m2 tentoonstellingsruimte. Gestadig groeit het uit van 800 m2 in 1964 tot 1.000 m2 nu. Musea met verschillende takken van sport, zijn niet mijn ding. Het leid teveel af. Maar in Ugglarp is het een expositie geworden zonder scrupules. Wie wat bewaart, die heeft wat. Met als gevolg dat het ruimtegebrek zich expliciet manifesteert. Auto's en vliegtuigen staan close in gelid, of door en/of over elkaar heen. Dat is vooral het geval in de oorspron kelijke museumruimte. Daar staat alles nog zoals het er destijds is opgesteld. Bij mijn vorige bezoek lag er nog een stoflaag overheen van hier tot Tokio. Dat is gelukkig nu niet meer het geval. Hoewel het schoonhouden van de collectie auto's en vliegtuigen blijvend aandacht vraagt van de directie. Van recentere datum is de hangar achter het oude museumgebouw. Die doet tevens dienst als werk plaats. Dat kan niet anders. Althans niet méér. Want als je midden in de hangar een Meteor in een meer jarenproject gaat strippen, demonteren en spare parts en uitrusting gaat opslaan, kan het niet anders dan dat de kist na restauratie, op dezelfde plek weer wordt opgebouwd. Elders in de hangar wordt ook gewerkt aan een Skyraider. Voor het gemak van de werkzame vrijwilligers is dan wel een aantal kisten achter een afzetting gezet. Jammer voor de bezoekers die ook graag die andere kisten willen zien. Het kon niet uitblijven dat de passie van Svedfelt voor de luchtvaart zijn belangrijkste drijfveer is ge weest voor het uitbreiden van zijn verzameling met vliegtuigen. Op het eerste gezicht lijkt de collectie niets meer dan een bij elkaar gezochte verzameling

Spinner | 2014 | | pagina 26