WAALHAVEN RECENT VERSCHENEN Waalhaven. Bevlogen verhalen Fokker - Licensed to fly for one hundred years 28 bevlogen verhai en Frits Gerdessen Karel Mallan j", Waalhaven. Bevlogen verhalen. Uitgegeven door Violaero/Lanasta. ISBN 978-90 8616-134-8. Harde omslag, 17 x 24 cm, 256 stevige pagina's, ca 135 foto's en kaarten in zwart-wit. Apon tot en met Reserve 1e luitenant-vlieger K.W. Woudenberg. Gesprekken werden gevoerd met vliegers, lucht- schutters en grondpersoneel bij de 3e JaVA, die de 10e mei hebben meegemaakt als militair of burger. In drie bijlagen wordt het Organisatieschema ge geven van een afdeling G-1's met 12 toestellen, een overzicht van het personeel van de 3e JaVA en wordt het ongeval van Clinge Doorenbosch op 22 novem ber 1939 met de Fokker D.XXI 237 besproken. We mogen de schrijvers (en ook de uitgever Lanasta) dankbaar zijn, dat ze al deze verhalen hebben vast gelegd. Er is waarschijnlijk nauwelijks nog iemand in leven die de Duitse aanval in de mei-dagen als ooggetuige heeft meegemaakt. Waalhaven. Bevlogen verhalen, is een uitstekende bijdrage aan de geschiedenis van de militaire lucht vaart. Het heeft de mens en zijn ervaringen als middelpunt en geeft daardoor weer een andere kijk op de meidagen. Het boek kost 27,95 en is verkrijgbaar bij o.a. de Luchtvaarthobbyshop in Aalsmeerderbrug, Flash luchtvaartwinkel in Eindhoven en bij de uitgever, www.Lanasta.com. Karel Mallan publiceerde in 1985 het nog steeds gezochte boek Als de dag van gisteren, waarin hij de strijd rond Rotterdam in de meidagen van 1940 beschrijft. Mallan overleed in 2008, maar liet zoveel ongepu bliceerd materiaal achter dat, samen met getui genissen uit gesprekken en correspondentie met ooggetuigen, verzameld door Frits Gerdessen, een boekwerk ontstond, dat ons een goed beeld geeft wat er in die hectische mei-dagen werd meegemaakt. In de eerste, inleidende hoofdstukken wordt de geschiedenis van het vliegveld Waalhaven beschre ven, de organisatie van de Militaire luchtvaart vanaf 1938 en de organisatie en gevechtshandelin gen van de 3e JaVA (3-II-1 LvR). In de overige hoofdstukken komen ooggetuigen aan het woord, alfabetisch, vanaf Korporaal J.(Jacques) Hans Berfelo Frank van Dalen e.a., Fokker - Licensed to fly for one hundred years - Anthony Fokker en zijn vliegtuigenfabriek. Uitgegeven door Fokker Technologies, Papendrecht. ISBN 978-90-821737-0-3. Gebonden, harde kaft, 272 pagina's, 169 zwart-wit- en 111 kleurenfoto's en illustraties. 'Fokker, Licensed to fly for one hundred years, Anthony Fokker en zijn vliegtuigenfabriek' is een bijzonder boek. Het telt honderden, nooit eerder gepubliceerd beeld- materieel. Dat is vooral te danken aan Thijs Postma die daarvoor werd benaderd toen bleek dat het archief van de Fokker Heritage Trust vanwege het Aviodrome faillissement niet toegankelijk was. Harry van der Meer tekent de uitgave voor de lucht- vaarthistorische redactie. Het verhaalt de boeiend historie van Anthony Fok ker en zijn vliegtuigenfabriek. In het boek wordt

Spinner | 2014 | | pagina 30