Douglas DC-6A/B 29 Inxiy Mkn cm /Ijn vllcgiiilgcnfjt.ri, Helaas is het boek uitsluitend verspreid onder alle medewerkers van Fokker Technology in Nederland, Roemenië, Mexico en de Verenigde Staten. In de boekhandel is het nog niet verkrijgbaar. De be perkte distributie heeft te maken met copy rechten. Momenteel wordt de mogelijkheid onderzocht voor een commerciële oplage. Maar of en wanneer het boek op de markt zal verschijnen, is bij de uitgifte van deze Spinner nog niet bekend. Het boek mag worden gezien als een meesterstuk over de geschiedenis van Fokker. Van Dalen heeft niet zozeer aan oorspronkelijk bronnenonderzoek gedaan, maar in zijn boek wel 'een brug geslagen' tussen de vliegtuigbouw van hout en aluminium naar die vezel-metaallaminaten en kunststoffen. Dat het is geschreven door louter Fokker-mensen, doet niets af aan een objectieve weergave van de feiten en genuanceerde en deskundige gevolgtrek kingen daaruit. Het versterkt zelfs het gevoel van de lezer dicht betrokken te zijn bij het onderwerp, bij Anthony Fokker en zijn Vliegtuigenfabriek. Wat dat betreft wordt sterk aanbevolen het boek ook in een nieuwe oplage uit te geven voor het Nederlandse publiek. Loe Baltussen volop geciteerd uit de autobiografie van Fokker zelf, 'De Vliegende Hollander'. Schrijver Frank van Dalen, zelf werkzaam bij Fokker Technologies, versterkt de historische realiteit inhoudelijk dankzij destijds gepubliceerde interviews met Reinhold Platz, hoofd ontwerper bij Fokker. Anders dan Fokker zelf, vond Platz die niet eens kon lezen en schrijven, dat hij zelf het creatieve brein was achter de Fokker vlieg tuigen. Hoewel veel is gezegd en geschreven over de grote smokkel van zijn vliegtuigen per spoor naar Nederland, heeft de samensteller van het boek integraal het verhaal van Fokker zelf daarover in het boek opgenomen. Dat Fokker in het begin van de jaren '30 van de vorige eeuw de boot miste toen Douglas, Boeing en Lockheed hun DC-2, B.247 en Electra bouwden, mag Fokker zelf worden verwe ten. Niet dat Fokker niet aan de slag ging met de vernieuwingen in de vliegtuigbouw, dat zeker niet. Maar zijn al veel eerder uitgevoerde experimenten daarmee, waren weinig succesvol. Samen met Gene ral Aviation, Ford en nog vele andere fabrikanten, moest ook Fokker het onderspit delven. Van Dalen concludeert dat 'Reinhold Platz en Fokker weten schappelijk onvoldoende waren onderlegd om in te zien hoe het vliegtuig van de toekomst eruit moest zien'. Het faillissement in 1996 en het debacle in de jaren '30 zijn nog steeds de meest pijnlijke herin neringen aan de teloorgang van een wereldwijd welbekende Nederlandse vliegtuigbouwer. Harm Hazewinkel, Dick Meier en Luuk Boerman, Douglas DC-6A/B. In service with KLM, Transavia Holland and Martinair Holland. Uitgegeven door Dutch Profile Publications, Zwam- merdam. ISBN 978-94-90092-08-5. Softcover, formaat A4 liggend, 40 pagina's inclusief omslag, ca 61 foto's in kleur en zwart-wit. 12 zijaanzichten in kleur. Het is voor het eerste, dat Dutch Profile een boek werk uitbrengt over een civiel vliegtuig.

Spinner | 2014 | | pagina 31