Blackburn Buccaneer 30 In dit eerste civiele deel wordt de Douglas DC-6 behandelt, die in drie uitvoeringen, DC-6, DC-6A en DC-6B, bij de KLM in dienst is geweest. Deze ver schillende uitvoeringen werden ook gevlogen door Transavia Holland. Daarnaast gebruikte Martinair één DC-6A. De historie van bovenstaande toestellen werd be schreven door Harm Hazewinkel, die al decennia artikelen schrijft voor het Luchtvaart Historisch Tijdschrift 'Luchtvaartkennis' en Dick Meier, terwijl Luuk Boerman de lay-out verzorgde en de uitsteken de zijaanzichten van de verschillende uitvoeringen en maatschappijen tekende. Het is een mooi fotoboek met een stuk geschiedenis geworden, waarvan we mogen hopen dat ook van de civiele Nederlandse vliegtuigen een serie boeken in de toekomst kan worden uitgegeven. Douglas DC-6A/B. In service with KLM, Transavia Holland and Martinair Holland is een uitstekende initiatief om ook aandacht te besteden aan de Nederlandse civiele luchtvaart. Het boek kost 17,50 inclusief verzenden via www. dutchprofile.nl, maar het is ook verkrijgbaar bij o.a. de Luchtvaarthobbyshop in Aalsmeerderbrug en Flash luchtvaartwinkel in Eindhoven. Hans Berfelo Nico Braas, Warplane No.08Blackburn Buccaneer. Uit-gegeven door Violaero/Lanasta. ISBN 978-90-8616-168-3. Softcover, 22 x 27 cm, 48 pagina's excl. omslag, ca 92 foto's in zwart-wit en kleur, diverse zijaanzichten in kleur, kaarten en andere illustraties. Het boekwerk is volledig in de Engelse taal geschre- In een serie, 'Warplane' van uitgeverij Violaero, is dit het achtste deel dat is verschenen. Het heeft de door Blackburn Buccaneer als onderwerp. irfciri iw ?ij Up Jim «!«•- 4KTC4T Üll niiMl gingen de RN Buccaneers over naar de RAF. Het toestel was bedoeld, om onder de radar te vliegen en werd gebruikt bij de RN voor aanval len op schepen. Bij de RAF was het toestel ook gestationeerd in West Duitsland, niet zo ver van de grens met Oost Duitsland. Het toestel kon worden bewapend met zowel conventionele als nucleaire bewapening. Ook de Zuid Afrikaanse luchtmacht schafte het toe stel aan. Echte wapenfeiten deden zich voor tijdens de Golfoorlog in 1991, waarbij een twaalftal toestel len werd ingezet als laser doelaanwijzer voor de Tornado's. In 1994 worden de resterende toestellen uit dienst gesteld, waarmee een einde komt aan dit markante, ook in Nederland vaak geziene toestel. In de tekst wordt bovenstaande uitgebreid bespro ken, maar het boek moet het ook hebben van de vele en mooie foto's en zijaanzichten. Enkele over zichten geven inzicht in het aantal incidenten en van de overlevers en waar die zich bevinden. De Blackburn Buccaneer was een 'low-level strike' vliegtuig, dat werd ontworpen voor de Royal Navy en daar dienst deed op de grote vliegdekschepen. Later, na het stoppen van de ontwikkeling van de TSR.2 en het verwerpen van de F-111K, schafte de RAF eveneens de Buccaneer aan. Toen de Royal Navy afscheid nam van haar grote vliegdekschepen, Het boek Warplane No.08: Blackburn Buccaneer kost 13,95 excl. verzendkosten bij de uitgever, voor meer informatie: www.lanasta.com, maar ook is het ver krijgbaar bij o.a. de Luchtvaart Hobby Shop, Aals- meerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven. Hans Berfelo

Spinner | 2014 | | pagina 32