sMüsij&suriui English Electric Canberra Dutch Decal 31 Mick Gladwin, Warplane No.09English Electric Canberra. Uitgegeven door Violaero/Lanasta. ISBN 978-90-8616-168-3. Softcover, 22 x 27 cm, 52 pagina's excl. omslag, ca 80 foto's in zwart-wit en kleur, diverse zijaanzichten van de verschillende typen in kleur, kaarten en andere illustraties. Het boekwerk is volledig in de Engelse taal geschre- Dit boek is al weer het negende deel dat in een serie, 'Warplane' van uitgeverij Violaero is verschenen. Het heeft de door Blackburn Buccaneer als onderwerp. De laatste Canberra werd door de Royal Air Force pas in juni 2006 buiten dienst gestel, 57 jaar na zijn eerste vlucht. Nog een enkele versie van de Canberra, de Martin B-57 wordt nog gebruikt door de NASA. Ook voor dit deel geldt dat in het boek bovenstaan de uitgebreid wordt besproken, verder geeft het een mooi overzicht van de vele typen in de vele foto's en zijaanzichten. Alle luchtmachten, die met de Canberra hebben gevlogen, worden eveneens in het boek besproken. Het boek Warplane No.09: English Electric Canberra kost 13,95 excl. verzendkosten bij de uitgever, voor meer informatie: www.lanasta.com, maar ook is het verkrijgbaar bij o.a. de Luchtvaart Hobby Shop, Aals- meerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven. Hans Berfelo Van Dutch Decal zijn een aantal nieuwe decal- vellen verschenen, die interessant zijn voor de bou wers van Nederlandse militaire vliegtuigen. Twee decal-vellen voor modellen in de schaal 1/72 en een voor de schalen 1/48 en 1/32 elk. De English Electric Canberra behoort tot de eerste generatie 'jet-bombers' en werd in de vijftiger jaren in grote aantallen geproduceerd. Door zijn snelheid en hoogtebereik, was het toestel in het begin nau welijks te onderscheppen door jachtvliegtuigen. Het toestel kon naast het gebruik als tactisch nucleair aanvalsvliegtuig ook ingezet worden als tactische bommenwerper en foto- en electronische verkenner. De Canberra werd geëxporteerd naar verschillende landen, waardoor het ook bij een aantal conflicten werd ingezet. Ze werden ingezet bij de Suez-crisis, in de Vietnamoorlog, de Falklandoorlog, de India- Pakistan oorlogen en bij een aantal Afrikaanse conflicten. Decalsheet DD72072 geeft naast de mogelijkheid een zevental B-25 Mitchells in kleuren van 320 Sqn en twee Swordfishes van 860 Sqn in de Engelse peri ode te bouwen, de mogelijkheid een aantal vliegtui gen te maken, waarin individuele Nederlanders in WO II vanuit Engeland opereerden: de Spitfire's van F/Lt Hugh Godefroy, F/O Rijklof 'Charlie' van Goens en Jan Linzel; de Tempest van F/O Jan Linzel en Jan Wansink; de Typhoons van F/Lt 'Bergy' van Zinnicq Bergmann en F/O 'Frickie' Wiersum; de Mosquito's van Christian Vlotman en Rob Cohen; de Halifax'en van P/O Wijnbergen en van Bierens de Haan. Daarnaast wordt de mogelijkheid gegeven om de Spitfire Mk.Vb 'Noordwijkerhout' van 322 Sqn op RAF Hornchurch en de Dakota NL208 van No.1316 (Dutch) Communication Flight op RAF Croydon te bouwen. Decalsheet DD72074 geeft de mogelijkheid nage noeg alle Westland Lynx-en van de MLD te bouwen, zowel in het eerst schema als in de latere beschil dering. De '261' kan zelfs in de uitfaseringskleuren worden gemaakt.

Spinner | 2014 | | pagina 33