"DE LAATSTE INDISCHE JACHTVLIEGERS" 120 122 SQUADRON IN 1950 Max Schep Op 27 december 1949 was de Soevereiniteits overdracht een feit en stopte formeel het Nederlandse gezag over Indonesië. Een proces werd ingezet om vliegbases en andere mi litaire objecten aan de Republiek over te dragen. Veel militairen en hun gezinnen stonden op het punt van vertrekken of waren actief met de voorbe reidingen bezig voor het vertrek uit Indonesië. Dit gold echter niet voor iedereen. De jachtvliegerij in 1950 is in de geschiedenis van de ML tot op heden onderbelicht gebleven. In deze Spinner gaan we vijfenzestig jaar terug in de tijd om deze lacune in de geschiedenis nader in te vullen. Vervanging uit Nederland Op 28 oktober 1949 meerde het ms Volendam af in Tandjong Priok met aan boord grond- en vliegend personeel voor 322 Squadron van de LSK1. Deze een heid was op 9 september 1947 vanuit Nederland vertrokken en gestationeerd op het vliegveld 6VB Kalibentang bij Semarang. Wat men niet wist was dat het 322 Squadron per 1 september 1949 gedeac- tiveerd was. De Spitfires waren naar 2VB Andir bij Bandoeng overgebracht om daar in kratten verpakt te worden voor de terugreis naar Nederland. Het op Java aanwezige personeel werd in afwachting van haar repatriëring ingezet voor diverse andere taken. De nieuw aangekomen jachtvliegers van de LSK kon den onverrichter zake naar Nederland terugkeren ware het niet dat het Hoofdkwartier Militaire Lucht vaart in overleg met de commandant van het 322 Squadron had besloten om de vliegers bij de Militaire Luchtvaart van het KNIL in te zetten. Begin november werden de vijf vliegers naar de Centrale Vliegschool, kortweg CVS op 16VB Kalidjati gestuurd om daar gedurende een aantal weken met de Piper L-4 "Cub" te wennen aan het vliegen in de tropen. Daar werd, zoals gewoon in Kalidjati in de vrije tijd, succesvol op wilde varkens gejaagd. Een van de belangrijkste lessen die de uit Nederland komende vliegers daar in hun oren knoopte, was dat men niet enkel en alleen op de instrumenten moest vliegen. Een steil oprijzende bergwand in het geaccidenteerde terrein kon anders wel eens voor een onaangename verras sing zorgen. Na de korte training op Kalidjati kregen de vijf in de loop van november 1949 te horen dat Het laatste statieportret van 120 Squadron op 2VB Andir voorjaar 1950

Spinner | 2014 | | pagina 7