De drie LSK'ers bij 120 Squadron GOS Sijbers en Oostwegel tijdens de opleiding bij de Centrale Vliegschool, CVS op 16VB Kalidjati. (Foto Sijbers) ning op de Curtiss P-40N Kittyhawk ook hun conver sie op de North American P-51D/K Mustang achter de rug. Op 15 december 1949 kregen zij de aantekening voor het mogen vliegen van de vliegtuigtypen P-40 en P-51 in hun brevet. De instructeur jachtvliegen sergeant majoor Gottschalk op de band van de P-40, J-322 van de 120 Squadron GOS op Andir (Foto van Rijswijk) De LSK-vliegers, die op 23 november vanuit Kalidjati op Andir waren gearriveerd, werden eerst toever trouwd aan de goede zorgen van het hoofd van de Gespecialiseerde Opleidingsschool van het 120 Squadron eerste luitenant W. (Bob) Bartelings en instructeur sergeant-majoor Th. (Dick) Gottschalk. De vliegers werden ondergebracht in het YMCA Tjium- buluit, een door het leger in gebruik genomen va kantiepark. De leerling jachtvliegers van de GOS van juli 1949 beëindigden omstreeks 15 december hun opleiding waarna enkel de drie LSK'ers overbleven. Dankzij twee aanwezige Harvards en de op het punt van uitfasering staande, oude Kittyhawks maakte men kennis met de jachtvliegerij in de tropen. Op 1 december, de vierentwintigste verjaardag van tweede luitenant Van der Meulen, maakte deze zijn eerste vlucht met sergeant-majoor Gottschalk in de Harvard B-418. Ook de tweede luitenants Determeijer en Carp maakten die dag hun eerste vlucht. Om te wennen aan de neus van een jachtvliegtuig, moesten de vliegers vanuit de achterste zitplaats, een lan ding uitvoeren. Bij goed resultaat werden ze daarna losgelaten op de Kittyhawk. Dit moment kwam op 5 december. Zo vloog tweede luitenant Carp die dag de J-355 en zijn collega's de tweede luitenants Determeijer en van der Meulen respectievelijk de J-316 en J-349. De eerste twee weken werden er vooral locale vluchten gemaakt waarna men overging op X-country en formatievluchten. Op 8 december 1949 werd door een tot nog toe onbekende vlieger een van de Kittyhawks aan de linkervleugel beschadigd als gevolg van een taxi ongeval. De P-40 in vol ornaat (Foto van Rijswijk) Tijdens een trainingsvlucht op 13 december volgde tweede luitenant Determeijer in Kittyhawk J-349 de voor hem vliegende sergeant. H.(Hermanus) B. Tho massen in de Mustang H-333 tijdens het zogenaamde "follow the leader" vliegen op lage hoogte. Sergeant Thomassen kwam echter op zeer lage hoogte in

Spinner | 2014 | | pagina 9